MFW nadal ufa swojej szefowej

PAP
opublikowano: 08-12-2016, 18:13

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice poinformował w czwartek, że Fundusz ma nadal zaufanie do swej szefowej Christine Lagarde, mimo że stanie ona przed francuskim sądem w związku z ugodą w sprawie biznesmena i byłego ministra Bernarda Tapie.

Rice powiedział dziennikarzom, że władze Funduszu "są poinformowane o rozwoju sytuacji w związku z tą sprawą i nadal wyrażają pełne zaufanie co do tego, że dyrektor zarządzająca (MFW) ma pełną zdolność do dalszego efektywnego wykonywania swych obowiązków".

Zobacz więcej

Christine Lagarde, szefowa MFW

Bloomberg

Francuski Trybunał Sprawiedliwości Republiki, sądzący sprawy o domniemane nadużywanie władzy przez członków rządu, zdecydował w grudniu ubiegłego roku, że Lagarde ma stanąć przed sądem w związku ze sprawą Tapie. W lipcu 2016 roku Sąd Kasacyjny odrzucił odwołanie Lagarde od grudniowej decyzji Trybunału. 12 grudnia szefowa MFW stanie przed sądem.

Lagarde została w 2014 roku formalnie objęta śledztwem w sprawie ugody finansowej zawartej w okresie, gdy kierowała ona francuskim resortem finansów. Postępowanie dotyczy roli ministerstwa finansów oraz Pałacu Elizejskiego w zawarciu ugody finansowej z Tapie.

Lagarde, minister gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do czasu nominacji na szefową MFW), przekazała do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a Tapie. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich w 2007 roku.

Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80.

W 2013 roku sąd nadał Lagarde status świadka nadzorowanego, czyli osoby, której nazwisko występuje w dokumentach prokuratorskich, ale nie objętej śledztwem. Świadek taki składa zeznania w obecności swego adwokata.

Lagarde twierdzi, że nie popełniła nic złego, zgadzając się w 2008 roku na zakończenie ugodą długotrwałego sporu sądowego Tapie z państwem francuskim. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu