Czytasz dzięki

MFW: niebezpieczna rozbieżność między nastrojami inwestorów i sytuacją gospodarczą

opublikowano: 25-06-2020, 15:05

Rozbieżność między byczymi nastrojami inwestorów i wielką niepewnością dotyczącą skali i szybkości odbicia w gospodarce jest zagrożeniem dla globalnej stabilności finansowej, ostrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Autorzy opublikowanego w czwartek raportu Global Financial Stability uważają, że wyceny rynkowe są zawyżone w przypadku akcji i obligacji spółek.

- Szereg impulsów może skutkować zmianą wyceny ryzyka aktywów, co mogłoby dodatkowo zwiększyć napięcie finansowe powstałe już z powodu bezprecedensowej recesji gospodarczej – ostrzega MFW.

Autorzy raportu przypominają, że w przeszłości w okresach znaczącego pogorszenia gospodarczego dochodziło do wzrostowych rajdów w rynku niedźwiedzia, które często kończyły się spadkami. 

Średnia Przemysłowa Dow Jones, pomimo ostatnich  czterech spadków w trakcie sześciu kolejnych sesji, jest o prawie 37 proc. powyżej 52-tygodniowego minimum zanotowanego w marcu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane