MFW: niestabilność w Chinach będzie szkodzić globalnej gospodarce

opublikowano: 06-04-2016, 14:35

Skutki uboczne dla globalnego rynku wynikające ze wstrząsów gospodarczych w Chinach będą zwiększały się w najbliższych latach, gdyż wpływy finansowe tego kraju rosną, zaś wykorzystanie juana jako waluty światowej poszerza się systematycznie, ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy, na który powołuje się Reuters.

W swojej najnowszej publikacji „Global Financial Stability Report”, MFW napisał, że wydarzenia na rynkach wschodzących stanowią obecnie 1/3 do 40 proc. zmienności pomiędzy stopą zwrotu z giełd a wahaniami kursów walut na całym świecie.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach  i spadek produkcji przemysłowej odbiły się w zeszłym roku głośnym  echem na światowych rynkach finansowych doprowadzając do spadków cen akcji i towarów zarówno na rynkach wschodzących, jak i w rozwiniętych gospodarkach.

MFW stwierdził, że rynki stały się bardzo wrażliwe na bodźce ekonomiczne pochodzące z Chin, a politycy nie powinni wysyłać sprzecznych sygnałów.

Rola Chin w światowym systemie finansowym stale rośnie. Dlatego jasne i terminowe przekazywanie decyzji politycznych, przejrzystość celów politycznych i strategii realnych do zrealizowania stanie się coraz bardziej ważne, aby uniknąć gwałtownych i nadmiernie emocjonalnych reakcji rynku, który mierzy się obecnie z falą daleko posuniętych spekulacji i plotek - napisał MFW w swoim raporcie.

Rynki muszą liczyć się z coraz częstszym wpływem „zwykłej” wielkości gospodarki Chin, większą liczbą powiązań finansowych, takich jak notowania chińskich firm na międzynarodowych giełdach i wzrostem wykorzystania juana w transakcjach międzynarodowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / MFW: niestabilność w Chinach będzie szkodzić globalnej gospodarce