Czytasz dzięki

MFW: pogorszyły się perspektywy globalnej gospodarki

opublikowano: 08-05-2020, 08:09

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że perspektywy globalnej gospodarki pogorszyły się od jego ostatniej prognozy trzy tygodnie temu. Ostrzegł, że świat może oczekiwać kolejnych zawirowań na rynkach finansowych.

Gita Gopinath, główna ekonomistka MFW powiedziała, że potrzeby finansowania zewnętrznego krajów rozwijających się będą prawdopodobnie większe niż 2,5 bln USD prognozowane wcześniej przez Fundusz.

Gita Gopinath
Zobacz więcej

Gita Gopinath fot. Bloomberg

- Wiemy, że ten kryzys nie zakończy się wkrótce – powiedziała  Gopinath. – Sytuacja może się pogorszyć. Kryzys zdrowotny nie został rozwiązany – dodała.

14 kwietnia MFW w raporcie o perspektywach globalnej gospodarki prognozował spadek globalnego PKB o 3 proc. w tym roku. Bazowy scenariusz zakładał, że pandemia osłabnie w drugiej połowie roku i ograniczenia wprowadzone z jej powodu będą stopniowo wycofywane. Gopinath uważa, że prawdopodobieństwo tego scenariusza jest obecnie mniejsze.

Kenneth Rogoff, poprzedni główny ekonomista MFW, obecnie profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda powiedział, że niektóre kraje staną w obliczu kryzysu wypłacalności i będą raczej potrzebowały darowania części długu niż opóźnienia jego spłaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane