MFW: Polska gospodarka będzie się szybko rozwijać w latach 2004-2005

opublikowano: 22-11-2004, 17:23

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ocenia, że rozwój polskiej gospodarki w tym roku jest bardzo silny. Również prognozy na 2005 r. wskazują, że ten wzrost utrzyma się - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów, dyrektor zarządzający międzynarodowego Funduszu Walutowego Rodrigo de Rato.

"Inflacja, mimo niedawnego skoku, nie powinna stanowić zagrożenia dla stabilności gospodarczej" - powiedział de Rato.

Fundusz pozytywnie postrzega też plan oszczędnościowy Hausnera. Jak podał w ubiegłym tygodniu GUS, inflacja liczona rok do roku w październiku wzrosły o 4,5 proc., a w porównaniu z wrześniem 2004 roku wzrosła o 0,6 proc.

De Rato dodał, że w przyszłym roku w Polsce inflacja liczona rok do roku zamknie się na poziomie 2,5 proc.

De Rato podkreślił, że w Polsce istnieje konieczność dalszej liberalizacji i prywatyzacji gospodarki. Potrzebne są również reformy systemu fiskalnego. Będą one niezbędnym krokiem do dalszej integracji z Unią Europejską.

Dyrektor zarządzający poinformował także, że wzrost gospodarki światowej będzie niższy od prognozowanego na 4,3 proc.

"Wiemy, że w następnym roku wzrost gospodarczy w skali świata będzie nieco słabszy, niż pierwotnie planowano. Nie jesteśmy jeszcze gotowi podać konkretnych wartości. Będzie to możliwe za trzy miesiące. Ogólnie jednak można powiedzieć, że ten wzrost nie spadnie poniżej 4 proc." - powiedział de Rato.

Z powodu rosnących cen ropy Fundusz obniżył pod koniec września swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki na 2005 rok do 4,3 proc. z 4,4 proc. szacowanych w kwietniu. Fundusz oszacował wówczas, że w strefie euro wzrost gospodarczy wyniesie zarówno w 2004 r., jak i w 2005 r. po 2,2 proc. MFW podwyższył swoje prognozy wzrostu dla globalnej gospodarki na 2004 rok do 5 proc., najwyższego poziomu od prawie trzech dekad.

De Rato potwierdził w poniedziałek gotowość MFW w zakresie wspierania polskiej gospodarki.

"Myślimy o tym również w kontekście zorganizowania i otwarcia biura MFW w Warszawie" - powiedział de Rato.

MFW planuje otworzyć stałe swoje przedstawicielstwo w Warszawie w styczniu 2005 r. Ma ono nadzorować osiem państw członkowskich Unii Europejskiej z obszaru Europy Środkowej.

Obecny na konferencji minister finansów Mirosław Gronicki zwrócił uwagę, że de Rato uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami polskich władz, m.in. z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, marszałkiem Sejmu Józefem Oleksym i wicepremierem i ministrem gospodarki i pracy, Jerzym Hausnerem. De Rato spotkał się także z prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem.

Na wszystkich tych spotkaniach rozmawiał m.in. o perspektywach ekonomicznych i priorytetach polityki gospodarczej Polski.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy to organizacja w ramach ONZ, powstała w 1947 r. z inicjatywy USA. Celem Funduszu jest udzielanie pomocy krajom członkowskim na stabilizację walut, ułatwianie międzynarodowej współpracy walutowej, przywrócenie w świecie wymiany wielostronnej (multilateralizm).

Na działalność Funduszu wywierają wpływ przede wszystkim państwa najbardziej uprzemysłowione, głównie USA; MFW liczy 178 członków; Polska w 1950 r. wystąpiła z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a od 1986 r. ponownie jest jego członkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW: Polska gospodarka będzie się szybko rozwijać w latach 2004-2005