MFW: Polska zwiększyła rezerwy złota

Maciej Kalwasiński, Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Po raz pierwszy w XXI wieku Polska zwiększyła rezerwy złota — wynika z danych opublikowanych na stronach MFW i NBP. Ten ostatni nabrał wody w usta.

Jako pierwszy o zmianie polskich rezerw poinformował „Financial Times”. W artykule „Banki centralne kupują najwięcej złota od sześciu lat”, brytyjski dziennik powołuje się na dane zebrane przez analityków firmy Macquarie. Ich potwierdzenie znaleźliśmy także w bazie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jak wynika z tych ustaleń, Narodowy Bank Polski dokonywał zakupów złota w lipcu (1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (7,5 tony). W efekcie raportowany przez bank centralny do MFW stan polskich rezerw wzrósł z 103 ton do 112,3 tony (po zaokrągleniu i przeliczeniu z milionów ton uncji trojańskich).

Analogiczny obraz wyłania się z zamieszczonych już, na stronie samego NBP, danych o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych. Bank nie chce jednak komentować sprawy.

„Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających w zadań banku centralnego” — informuje bank.

Złota sensacja

Jak podkreśla w artykule „FT”, Polska zwiększyła rezerwy po raz pierwszy od 1998 r. Mało tego, są to pierwsze tej skali zakupy prowadzone przez kraj Unii Europejskiej — w ostatnich latach banki centralne państw Zachodu raczej prowadziły program redukcji rezerw. Prym w zwiększaniu zasobów żółtego metalu wiodły natomiast Rosja i Chiny.

Jeżeli NBP faktycznie zwiększył stan polskich rezerw do 112,3 ton, to Polska awansowała na liście najbardziej zasobnych w złoto państw z pozycji 35. na 33., przeskakując Rumunię (103,7 t) i Koreę Południową (104,4 t). Ostatnią informacją płynącą z NBP, która była ściśle związana ze złotem, był wydany w lipcu komunikat o wprowadzeniu nowej monety inwestycyjnej wykonanej z tego kruszcu. „Bielik — 1000-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to nowe monety uncjowe, które zastąpiły starego „Orła Bielika”, emitowanego od 1995 r. W planach emisyjnych NBP na resztę obecnego roku zaplanowano także wprowadzenie innych złotych monet związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czynnikiem przemawiającym za zwiększeniem rezerw mogła być relatywnie niska cena złota. Uncja metalu wyceniana jest obecnie na mniej niż 1200 USD, podczas gdy w 2018 r. wchodziliśmy z cenami przekraczającymi 1300 USD. Także cena złota w polskiej walucie jest obecnie (4370 zł za uncję) niższa niż na początku stycznia (4530 zł).

Londyński skarb

Od II wojny światowej NBP nie przechowuje złota w Warszawie. Około 98 ton polskich zasobów zdeponowane jest w skarbcu w Londynie, gdzie odpłatnie przechowuje je Bank Anglii. W ostatnich latach NBP osiągał zysk dzięki przeprowadzaniu transakcji wykorzystujących polskie złoto.

W ostatnich latach wielokrotnie odżywała debata na temat sprowadzenia polskiego złota do kraju (na repatriację własnych zasobów zdecydowali się np. Niemcy). Zapytany o tę kwestię resort finansów podkreślał jednak, że decyzja o przywiezieniu złota do Polski skutkowałaby wzrostem kosztów działania banku centralnego w Polsce i zmniejszeniem jego przychodów. NBP musiałby pokryć dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem i ochroną złota w kraju. Dodatkowo, jak podkreśla resort, złoto utrzymywane w Polsce nie mogłoby być inwestowane na rynkach. Wymogiem inwestowania środków w złocie jest utrzymywanie zasobów kruszcu w centrum finansowym, a takim właśnie dla rynku złota i nie tylko jest Londyn. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Kalwasiński, Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy