MFW pomoże Somalii wydrukować pierwsze od blisko 30 lat banknoty

Katarzyna Łasica
aktualizacja: 20-02-2017, 07:49

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wspiera plan Somalii, która chce zastąpić zużyte już banknoty wydrukowane przed wybuchem wojny domowej blisko trzy dekady temu, informuje Bloomberg.

Nowe somalijskie szylingi mogą trafić do obiegu jeszcze w tym roku i wraz z dolarem, który dotychczas był głównym środkiem płatniczym zastąpią starą walutę, poinformował Samba Thiam, dyrektor MFW w Somalii.

- Około 98 proc.  znajdujących się w obiegu banknotów to podróbki. Pozostałe 2 proc. banknotów zostało wyprodukowane w latach 1990-91 i jest w bardzo złym stanie – powiedział Thiam w rozmowie z Bloombergiem.

Zła sytuacja gospodarcza Somalii jest wynikiem obalenia w 1991 r. dyktatora Mohameda Siada Barre, po którym nastąpiło systematyczne niszczenie pozostałych po nim politycznych i gospodarczych instytucji przez kolejne powstania islamistów. Według danych Banku Światowego, obecnie roczny PKB per capita Somalii wynosi 435 USD, co czyni z niej piąty najbiedniejszy kraj na świecie.

Druk nowych banknotów, które początkowo będą miały niskie nominały, ma na celu odbudowę banku centralnego Somali ii danie mu narzędzi do kreowania polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / MFW pomoże Somalii wydrukować pierwsze od blisko 30 lat banknoty