MFW: świat zawdzięcza lepsze perspektywy europejskiej gospodarce

opublikowano: 13-11-2017, 10:53

Globalna gospodarka może podziękować silnemu wzrostowi w Europie za podwyższenie perspektyw i prognoz, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy, na który powołuje się agencja Bloomberg.

Prognozując 2,4-procentowy wzrost w regionie w tym roku, wobec 1,7 proc. zwyżki w roku 2016, kredytodawca z Waszyngtonu stwierdził, że jaśniejsze perspektywy dla Starego Kontynentu stanowiły znaczną część rewizji w górę prognoz dla światowej gospodarki, które zostały opublikowane w październiku. MFW podkreślił przy tym, że różnica w stopach wzrostu w 19 krajach strefy euro jest obecnie najniższa od prawie dwóch dekad.

Zobacz więcej

MFW

Bloomberg

Ożywienie w wielu krajach Europy nasila się i umacnia – ocenia Jorg Decressin, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego MFW.

Region odniósł korzyści z prowadzonego od kilku lat bezprecedensowego bodźca pieniężnego, który pomógł zmniejszyć bezrobocie i zwiększyć konsumpcję prywatną. Ale MFW ostrzegł też, że "trwałość odbicia pozostaje wątpliwa i niepewna” na dłuższą metę, w obliczu niekorzystnych tendencji demograficznych i ograniczonej produktywności.

To rosnące, nabierające na znaczeniu ryzyko, jednak w bliskiej perspektywie sytuacja wygląda optymistycznie - powiedział Decressin.

Na świecie może nastąpić silniejsza poprawa sytuacji gospodarczej, ale także silniejsze ożywienie popytu wewnętrznego w Europie, szczególnie w tych gospodarkach Europy Wschodniej, w których obserwujemy coraz szybszy wzrost płac - wyjaśnia oficjel.

Już teraz poprawa popytu w Europie pobudza światowy handel. Według MFW, wkład Europy w globalny import towarów w latach 2016-2017 jest podobny do tego w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jednym z „odszczepieńców” jest jednak Wielka Brytania, gdzie popyt zwolnił po tym jak  deprecjacja funta doprowadziła do podwyższenia inflacji i ograniczyła realne dochody.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu