Czytasz dzięki

MFW tnie prognozy dla Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej

opublikowano: 13-07-2020, 14:48

Gospodarki krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej mocniej odczują globalny kryzys wywołany pandemią koronawirusa niż zakładały wcześniejsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Instytucja poddała więc je korekcie w dół, informuje Reuters.

Uaktualnione szacunki zakładają, że region, który obejmuje około 30 krajów, od Mauretanii po Kazachstan, odnotuje w tym roku spadek realnego lub skorygowanego o inflację PKB o 4,7 proc. To aż o 2 punkty procentowe gorszy wynik niż zakładały kwietniowe projekcje. 

Zobacz więcej

MFW

Bloomberg

W raporcie podkreślono, że na załamanie w takich sektorach jak turystyka czy handel, nałożyła się dodatkowo zapaść na rynku ropy na którym doszło do drastycznej przeceny i w jej efekcie do cieć wydobycia. To dobiło finanse krajów, w dużej mierze uzależnionych od sprzedaży ropy.

MFW wskazuje, że problemy ze spięciem budżetów i przepływami pieniężnymi wywołane niepewnością odnośnie długości pandemii mogą  narazić region na dalszą niestabilność rynku i ograniczyć zdolność rządów do refinansowania około 21 mld USD długu wymagalnego w drugiej połowie tego roku.

Instytucja oczekuje, że wpływy z eksportu ropy spadną w 2020 r. o ponad 270 mld USD w porównaniu z ubiegłym rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane