MFW: wojna handlowa czyni świat "biedniejszym i bardziej niebezpiecznym"

opublikowano: 09-10-2018, 06:45

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł przed skutkami pełnowymiarowej wojny handlowej między USA i Chinami. Obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego.

W najnowszym raporcie oceniającym stan globalnej gospodarki Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w tym i przyszłym roku. Wcześniej szacował go na 3,9 proc. Obecnie prognozuje, że wyniesie 3,7 proc. MFW podkreśla, że ocena ryzyka w perspektywie krótkoterminowej zmieniła się i wskazuje na potencjalne pogorszenie.

MFW ostrzega, że pełnowymiarowa wojna handlowa między USA i Chinami zaszkodzi globalnemu ożywieniu gospodarczemu. Główny ekonomista Funduszu, Maurice Obstfeld podkreślił, że kolejne bariery handlowe uderzą w gospodarstwa domowe, biznesy i szerszą gospodarkę. Zwrócił uwagę, że świat stanie się "biedniejszym i bardziej niebezpiecznym miejscem" jeśli światowi liderzy nie zaczną współpracować, aby podwyższyć standard życia, poziom edukacji i zmniejszyć nierówność.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu