MFW za utrzymaniem stymulacji w japońskiej gospodarce

opublikowano: 08-11-2017, 13:20

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Japonię do utrzymania gigantycznego programu stymulacji monetarnej, aby wesprzeć wzrost cen konsumenckich, donosi Reuters. Do apelu przyłączył się też jeden z przedstawicieli japońskiego banku centralnego.

Dyrektor zarządzająca MFW Christine Lagarde powiedziała, że przewodniczący Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda postąpił słusznie, zobowiązując się do utrzymania otwartości kurka z pieniędzmi, aż inflacja osiągnie zakładany przez bank centralny, ambitny cel na poziomie 2 proc.

Komentarz Lagarde pojawił się w momencie, gdy rośnie krytyka ze strony coraz większej liczby ekonomistów, uważających, że ogromne zakupy aktywów przez BoJ zakłócają rynki i sztucznie zawyżają ceny akcji w Tokio. W tym tygodniu japońska giełda wspięła się na niemal 26-letni szczyt - przekraczając – zdaniem ekspertów-  poziomy uzasadnione podstawami ekonomicznymi.

Członek zarządu BoJ, Yukitoshi Funo, podobnie jak Lagarde również broni programu stymulacyjnego banku centralnego  twierdząc,  że nie widzi obecnie potrzeby spowalniania zakupów funduszy ETF z bieżącego poziomu 6 bln jenów (53 mld USD) rocznie.

Ceny akcji nie sa przegrzane - powiedział Funo podczas briefingu w Miyazaki w południowej Japonii, dodając, że dla gospodarki "bardzo korzystne" było, że ceny akcji wzrosły tak mocno.

Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku ramami polityki, BoJ prowadzi obecnie krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie minus 0,1 proc., a rentowność 10-letnich obligacji rządowych kształtuje się na poziomie około 0 proc. Bank centralny skupuje również obligacje rządowe i bardziej ryzykowne aktywa, w tym fundusze ETF.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW za utrzymaniem stymulacji w japońskiej gospodarce