MG: Bezrobocie na koniec grudnia 2007 r. wyniesie 11,7 proc.

ISB
opublikowano: 21-11-2007, 16:01

Stopa bezrobocia w Polsce na koniec 2007 roku wyniesie 11,7%, wynika z opublikowanej w środę przez Ministerstwo Gospodarki "Analizy sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-IX 2007 r." Zdaniem ekspertów resortu, spadek bezrobocia jest wynikiem wysokiego wzrostu gospodarczego oraz emigracji.

"Zakładając roczny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 6,5%, oczekuje się dalszego wzrostu zatrudnienia w gospodarce narodowej. Wynikający z prognozy makroekonomicznej, jak i napływających danych bieżących, wzrost popytu na pracę w 2007 r. powinien gwarantować poprawę wskaźników charakteryzujących rynek pracy" - czytamy w raporcie.

Eksperci resortu zauważają, że obserwowany spadek bezrobocia świadczy o długookresowej poprawie sytuacji na rynku pracy, choć należy pamiętać, że obniżenie wskaźnika częściowo jest efektem migracji zarobkowych Polaków.

"Na poprawę na rynku pracy wpływa również wzrastająca produkcja głównie w sektorze usług oraz wzrost gospodarczy, które pociągają za sobą zwiększenie popytu na pracę jako efekt wyższej pracochłonności usług niż chociażby przemysłu" - czytamy dalej.

Wcześniej minister była minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska szacowała, że bezrobocie w 2007 roku spadnie poniżej 11,0%. Według resortu, na koniec października wskaźnik ten wyniósł 11,3%. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MG: Bezrobocie na koniec grudnia 2007 r. wyniesie 11,7 proc.