MG ma dobre rady dla hut

Zbigniew Bętlewski
28-03-2001, 00:00

Zagadkowe wzrosty Kabli

Na środowej sesji w grupie spółek wyraźnie zyskujących na wartości znalazły się Kable Holding. Wzrosły one o 2,9 proc., przy bardzo wysokich obrotach, które wyniosły 816 tys. akcji i były najwyższe od lutego 2000 roku. Wczorajsza zwyżka Kabli Holding była szóstą z kolei, a od swego dna z 12 marca kurs spółki wzrósł już o ponad 30 proc.

Albo więc spółka stała się obiektem spekulacji, albo w najbliższym czasie możemy dowiedzieć się o niej czegoś ciekawego.

O tym, że Kable Holding rosną na fali spekulacji mogłyby świadczyć dwie rzeczy. Po pierwsze, kurs spółki od stycznia 2000 roku znajdował się w silnym trendzie spadkowym, w trakcie którego stracił prawie 2/3 swej wartości i przed kilkoma dniami osiągnął dno na poziomie niewiele przekraczającym 3 zł. Mogło to więc sprowokować zakupy graczy giełdowych liczących na odbicie kursu (co zresztą ma obecnie miejsce). Po drugie, wyniki finansowe Kabli Holding z pewnością nie zachęcają do inwestycji inwestorów kierujących się analizą fundamentalną. W 2000 roku spółka zdołała bowiem zwiększyć sprzedaż o 1/5, ale od poziomu wyniku ze sprzedaży notowała spore straty, co kontrastuje z nie najgorszymi osiągnięciami za 1999 rok.

Powody wzrostu kursu Kabli mogą jednak być zupełnie inne. Otóż wiadomo, że Elektrim, będący właścicielem większościowego pakietu Kabli Holding nosił się z zamiarem sprzedaży posiadanych akcji. Ostatnio warszawski holding przedstawił kolejny projekt rozwoju swojej grupy, ale brak gotówki, choćby na wykup obligacji zamiennych, może zmusić go do różnych działań, m.in. sprzedaży Kabli. Cena, jaką Elektrim mógłby uzyskać za sprzedawane akcje, byłaby z pewnością dużo wyższa od obecnego kursu giełdowego Kabli Holding, a w przypadku ogłoszenia publicznego wezwania do sprzedaży akcji, skorzystać mogliby też drobni akcjonariusze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Bętlewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MG ma dobre rady dla hut