MG: nie powiodła się próba porozumienia z górnikami

Polska Agencja Prasowa SA
11-06-2006, 17:25

- Nie powiodła się kolejna próba porozumienia rządu z górniczymi związkami zawodowymi w sprawie wypłat nagród z zysków. Jak poinformowało w niedzielę MG, górnicy odrzucili rządową propozycję

 - Nie powiodła się kolejna próba porozumienia rządu z górniczymi związkami zawodowymi w sprawie wypłat nagród z zysków. Jak poinformowało w niedzielę PAP Ministerstwo Gospodarki, górnicy odrzucili rządową propozycję. Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce twierdzi, że żadnych prób porozumienia nie było.

Jak wynika z przesłanego PAP komunikatu resortu gospodarki, w sobotę strona rządowa przedstawiła związkowcom ofertę "natychmiastowej" wypłaty 50 mln zł, czyli połowy kwoty proponowanej dotychczas przez rząd. Pieniądze miałyby być wypłacane już od najbliższego poniedziałku.

"Nie wiem kto rozmawiał z resortem gospodarki, bo na pewno nikt ze Związku Zawodowego Górników. Ciekawe, bo chwilę temu rozmawiałem z kolegami ze wszystkich związków działających w górnictwie i nikt mi niczego nie mówił o żadnych rozmowach" - powiedział PAP w niedzielę po południu Czerkawski.

Rząd stawia jednak warunki - związki zawodowe miałyby wybrać, a następnie zarejestrować jeden układ zbiorowy, obowiązujący we wszystkich spółkach węglowych, poza tym zwolnić działaczy związkowych, którzy mają uprawnienia emerytalne.

Po spełnieniu tych warunków, górnicy mieliby otrzymać drugą połowę proponowanych przez rząd 100 mln zł nagród z zysków kopalni.

Górnicy jednak chcą 180 mln zł wypłat. Po fiasku rozmów ze stroną rządową na początku czerwca, związki zażądały odwołania ze stanowiska negocjatora rządu - wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza oraz jego dymisji.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uznał, że nie ma powodu do odwoływania wiceministra.

Górnicy przeprowadzili w miniony poniedziałek w kopalniach 2- godzinny strajk ostrzegawczy, na środę 14 czerwca planują w Warszawie manifestację.

W piątek sytuacja w górnictwie była jednym z tematów posiedzenia Rady Gabinetowej. Prezydent Lech Kaczyński, do którego związkowcy w specjalnym liście zwrócili się z prośbą o mediację, nie wykluczył swej ewentualnej pomocy w rozwiązaniu sporu.

List podobnej treści górnicy wystosowali do wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera. Jak poinformował PAP Czerkawski, Lepper potwierdził swoją obecność na spotkaniu sztabu protestacyjnego w najbliższy poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MG: nie powiodła się próba porozumienia z górnikami