MG oczekuje powrotu do wzrostu produkcji przemysłowej we IX - o blisko 1 proc.

ISBnews
18-09-2014, 08:23

Produkcja sprzedana przemysłu powróci do wzrostów w ujęciu rocznym we wrześniu, kiedy może się ona zwiększyć o blisko 1%, prognozują eksperci Ministerstwa Gospodarki.

"Analitycy MG oczekują nieznacznego wzrostu produkcji we wrześniu, która w porównaniu z wrześniem 2013 r. powinna wzrosnąć o blisko 1%" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu 2014 r. była o 1,9% niższa niż rok wcześniej (pierwszy spadek od ponad roku) oraz o 8,5% niższa niż w lipcu. Wynik ukształtował się nieco poniżej oczekiwań ekspertów Ministerstwa Gospodarki. Konsensus analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wynosił 0,2% spadku r/r.

Produkcja przemysłowa wzrosła w pierwszych ośmiu miesiącach 2014 r. o 3,4%. W tym samym okresie wzrost produkcji budowlano montażowej wyniósł 5,2%.

Według ekonomistów bankowych, dane o sierpniowej produkcji sugerują, że wzrost PKB w III kw. może spaść wyraźnie poniżej 3,0% r/r (według niektórych - nawet do 2,5% r/r) z 3,3% r/r w II kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MG oczekuje powrotu do wzrostu produkcji przemysłowej we IX - o blisko 1 proc.