MG: PKB w II kwartale wzrósł o ok. 6 proc.

opublikowano: 20-07-2007, 10:41

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że wzrost gospodarczy w II kwartale br. będzie niższy niż w I kwartale i wyniesie ok. 6  proc. - wynika z komentarza resortu do danych o dynamice produkcji przemysłowej w czerwcu.

GUS podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła w skali roku o 5,6 proc.; analitycy oczekiwali, że wzrośnie o 8,4 proc.

"Czerwcowe dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej sugerują, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale br. będzie niższy niż w pierwszym kwartale i wyniesie ok. 6 proc." - napisali eksperci z resortu gospodarki w piątkowym komentarzu.

"Gospodarka znajduje się obecnie w fazie ożywienia, a pozytywne trendy, pomimo słabszej od oczekiwań dynamiki produkcji przemysłu i budownictwa, powinny utrzymać się w kolejnych kwartałach, przy ograniczonej presji na wzrost cen" - uważają autorzy komentarza.

Ich zdaniem, wpływ na niższą dynamikę produkcji miała m.in. mniejsza liczba dni roboczych. "Spodziewamy się powrotu na ścieżkę szybszego wzrostu już w lipcu br." - dodali.

Resort gospodarki ocenia także, że produkcja budowlano-montażowa będzie w kolejnych miesiącach mocniejsza. "Na dynamikę produkcji budowlanej na początku roku wpływ miały czynniki pogodowe, niemniej oczekujemy, że pozytywne trendy, choć znacznie słabsze niż w pierwszym kwartale, utrzymają się również w kolejnych miesiącach, co pozwoli na ok. 20-proc. wzrost produkcji tego sektora" - uważają eksperci MG. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MG: PKB w II kwartale wzrósł o ok. 6 proc.