MG: Polska może odczuć skutki wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę

(Marek Druś)
opublikowano: 30-12-2005, 20:39

- Ewentualne, negatywne skutki zmniejszenia dostaw gazu na Ukrainę mogą być odczuwalne w Polsce w pierwszych dniach stycznia 2006 r. – poinformowało Ministerstwo Gospodarki w wydanym komunikacie. - Warunki handlowe i techniczne po stronie Polski pozwolą na zaspokojenie popytu na gaz ziemny przez okres co najmniej jednego tygodnia – informuje resort.

- Ewentualne, negatywne skutki zmniejszenia dostaw gazu na Ukrainę mogą być odczuwalne w Polsce w pierwszych dniach stycznia 2006 r. – poinformowało Ministerstwo Gospodarki w wydanym komunikacie. - Warunki handlowe i techniczne po stronie Polski pozwolą na zaspokojenie popytu na gaz ziemny przez okres co najmniej jednego tygodnia – informuje resort.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że na bieżąco monitoruje relacje z przebiegu rozmów pomiędzy Rosją a Ukrainą na temat zmian w warunkach dostaw gazu. Prowadzi także stały monitoring warunków technicznych dostaw na punktach granicznych w Tietierowce, Kondratkach, Wysokim Litewskim i Drozdowiczach. Pozostaje także w ciągłym kontakcie z władzami polskich spółek, odpowiedzialnych za przesył i dystrybucję gazu ziemnego w kraju.

- Biorąc pod uwagę stan negocjacji pomiędzy Rosją a Ukrainą, nie można wykluczyć, że zostaną wstrzymane, bądź ograniczone dostawy gazu rosyjskiego dla Ukrainy. Spór rosyjsko - ukraiński może mieć wpływ na stan zaopatrzenia systemu krajowego, ponieważ ok. 90 proc. importowanego gazu ziemnego pochodzi ze wschodu, z czego 50 proc. sprowadzane jest przez punkt graniczny w Drozdowiczach (na granicy z Ukrainą). Ewentualne, negatywne skutki zmniejszenia dostaw gazu na Ukrainę mogą być odczuwalne w Polsce w pierwszych dniach stycznia 2006 r. – głosi komunikat.

Ministerstwo Gospodarki informuje, że w przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawach w punkcie granicznym w Drozdowiczach, warunki handlowe i techniczne po stronie Polski pozwolą na zaspokojenie popytu na gaz ziemny przez okres co najmniej jednego tygodnia. Po tym czasie, w przypadku utrzymywania się zakłóceń, Rada Ministrów podejmie wszelkie kroki przewidziane ustawą Prawo energetyczne.

- Minister Gospodarki ocenia, że dostawy dla odbiorców indywidualnych tzn. gospodarstw domowych, nie będą ograniczane – poinformował resort.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane