MG: Rosja chce zapisów korporacyjnych w umowie rządowej

PAP
opublikowano: 30-11-2009, 18:31

Rosja chce umieścić niektóre zapisy z  porozumienia gazowego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem w umowie międzyrządowej. Polska nie chce się na to zgodzić, stąd opóźnienie w podpisaniu aneksu do porozumienia międzyrządowego ws. długoterminowych dostaw gazu do Polski - poinformował w poniedziałek dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

"Strona rosyjska chciałaby, żeby niektóre zapisy - które znajdują się w porozumieniu między spółkami PGNiG i Gazprom - znalazły się w umowie międzyrządowej. Natomiast my nie możemy się na to zgodzić, ponieważ naszym zdaniem umowa międzyrządowa ma zupełnie inny charakter niż porozumienie korporacyjne" - powiedział Kaliski. Dodał, że stąd wynika opóźnienie w podpisaniu aneksu do porozumienia międzyrządowego, a zasadnicze kwestie są "dogadane".

Wcześniej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w Krakowie, że nie jest pewien, czy jeszcze w tym roku uda się domknąć sprawę kontraktu gazowego z Rosją. Jak podał, w negocjacjach pojawiły się nagle "nowe elementy" ze strony Rosjan. Z kolei premier Donald Tusk na konferencji w Warszawie uspokajał, że bez względu na przebieg rozmów Polska ma wystarczająco dużo gazu w magazynach, by przetrzymać zimę.

Kaliski poinformował, że resort gospodarki od maja tego roku rozmawia z Rosją o aktualizacji zarówno międzyrządowego porozumienia w sprawie dostaw gazu, jak i aneksu do niego z 2003 roku, tzw. aneksu Pola (Marek Pol był wówczas wicepremierem i ministrem infrastruktury). "Są to trudne negocjacje, ponieważ mają na celu uaktualnienie i dostosowanie do obecnych realiów tych dwóch podstawowych dokumentów, które wiążą nas ze stroną rosyjską na dostawy gazy ziemnego" - powiedział Kaliski.

"Planujemy, że w drugim tygodniu grudnia spotkamy się w Moskwie. Nasze stanowisko jest jasne i zdecydowane: w porozumieniu międzyrządowym mogą być tylko te zapisy, które są nadrzędne w stosunku do zapisów regulujących współpracę pomiędzy spółkami" - zaznaczył dyrektor. "Czy to uda nam się osiągnąć w grudniu, czy na początku stycznia, czy w lutym albo w marcu, będzie zależeć od elastyczności naszych partnerów po stronie rosyjskiej" - ocenił.

Kaliski zauważył, że nie ma też w tej kwestii "specjalnego pośpiechu", bo Polska jest bezpieczna, jeśli chodzi o dostawy gazu i "na razie" w pełni pokryte jest zapotrzebowanie na gaz w tym roku.

PGNiG od ubiegłego roku negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu do Polski w związku z niezrealizowaniem dostaw przez rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo. Niedawno spółka informowała, że porozumiała się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku.

Zwiększenie dostaw wymaga jednak aneksowania nie tylko kontraktu jamalskiego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem, ale także porozumienia między rządami Polski i Rosji w sprawie długoterminowych dostaw gazu do Polski z 1993 r. Wbrew oczekiwaniom, międzyrządowy aneks w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie został podpisany w czwartek w Warszawie. (PAP)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane