MG: rozważany powrót do kontraktu gazowego norweskiego i duńskiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-01-2006, 21:01

Ministerstwo gospodarki uważa, że możliwy jest powrót do kontraktu gazowego norweskiego i duńskiego - poinformowało we wtorek PAP w komunikacie biuro prasowe resortu.

Ministerstwo gospodarki uważa, że możliwy jest powrót do kontraktu gazowego norweskiego i duńskiego - poinformowało we wtorek PAP w komunikacie biuro prasowe resortu.

    "Ministerstwo Gospodarki prowadzi rozmowy z dostawcami gazu sieciowego. Rezultaty rozmów z potencjalnymi partnerami nie będą podawane do wiadomości przed ich zakończeniem" - czytamy w komunikacie.

    We wrześniu 2001 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz pięć norweskich firm podpisało umowę na dostawę gazu ziemnego do Polski w latach 2008 - 2024. Umowa ta została zawarta w celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Rząd Jerzego Buzka chciał uniezależnić się od jednego dostawcy - Rosji. Podpisanie kontraktu krytykowała ówczesna opozycja - SLD. Rząd Leszka Millera w 2003 r. doprowadził do zerwania kontraktu.

    Ministerstwo Gospodarki, w związku z wtorkową uchwałą Rady Ministrów poinformowało, że prowadzi działania mające na celu dywersyfikację dostaw nośników energii do Polski. W szczególności analizuje warunki importu gazu skroplonego, w tym m.in. ilość terminali, lokalizację i źródła dostaw.

    "Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest w trakcie przetargu na konsorcjum doradcze, które przygotuje studium wykonalności i założenia techniczno-ekonomiczne projektu. Termin wykonania studium będzie znany w połowie lutego" - informuje resort.

    Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował we wtorek, że rząd zdecydował o budowie gazoportu na gaz płynny, przygotowaniu dostaw gazu do Polski z innych źródeł niż Rosja oraz o zwiększeniu wydobycia gazu krajowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane