MG: Spadek cen gazu możliwy od II kw. 2009 r.

PAP
opublikowano: 15-12-2008, 10:34

Spadek cen gazu, ze względu na korzystne kształtowanie się cen ropy w ostatnich miesiącach, jest możliwy od II kwartału przyszłego roku - uważa Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki odpowiedzialna m.in. za energetykę i górnictwo.

"Przy kalkulacji taryfy dla PGNiG SA zatwierdzonej w kwietniu br. przyjęto założenie, że średnia cena ropy w okresie obowiązywania taryfy, a więc od kwietnia 2008 roku do marca 2009 roku wyniesie 100 USD/bbl. Tymczasem od kwietnia do 29 września br. ceny te były wyższe" - napisała w odpowiedzi na interpelację poselską Strzelec- Łobodzińska.

"Natomiast od 30 września 2008 roku ceny ropy naftowej są niższe niż przewidywane w procesie o zatwierdzenie taryfy dla PGNiG. Jednak ze względu na formuły kontraktowe w cenie gazu, spadek ten odczuwalny będzie dopiero od II kwartału 2009 roku" - dodaje.

Jej zdaniem korekta taryfy, której dokonał Urząd Regulacji Energetyki w październiku, była z powodu cen ropy oraz kształtowania się kursu złotego uzasadniona.

"Podkreślenia wymaga fakt, iż na koszt pozyskania gazu za granicą oprócz jego ceny importowej wpływ ma kurs dolara (dla kontraktów podstawowych) i euro (dla kontraktów niemieckich). I o ile w pierwszym okresie obowiązywania taryfy PGNiG, kursy te były nieco niższe niż przyjęte do jej kalkulacji (szczególnie kurs dolara), o tyle w ostatnim okresie kursy te są znacznie wyższe od kursów prognozowanych" - podkreśla wiceminister.

"Sposób ustalania cen importowych oraz poziom kursów walutowych powodował, że koszty nabycia omawianego gazu za granicą były znacznie wyższe od kosztów kalkulacyjnych" - dodaje.

Koszty zakupu gazu, po zatwierdzeniu korekty kwietniowej taryfy przez URE, od 1 listopada wzrosły dla odbiorców indywidualnych średnio o 7,9 proc., a dla największych odbiorców przemysłowych o 10,3 proc.

Spółka chciała najpierw 23,1 proc. podwyżki, później obniżyła swoje oczekiwania poniżej 20 proc.

W wywiadzie dla PAP wiceprezes URE Marek Woszczyk stwierdził, że sytuacja na rynku ropy każe optymistycznie myśleć o cenach gazu od II kwartału 2009 roku, niewiadomą pozostaje kształtowanie się kursu dolar-złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MG: Spadek cen gazu możliwy od II kw. 2009 r.