MG: ZPORR cieszy się dużym zainteresowaniem, ale poziom płatności jest niski

Polska Agencja Prasowa SA
25-08-2005, 14:28

Resort gospodarki apeluje do gmin o udokumentowanie wydatków poniesionych w ramach inwestycji objętych unijnym Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udokumentowanie wydatków jest konieczne w celu ich sprawnej refundacji gminom przez wojewodów - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister Marek Szczepański.

Resort gospodarki apeluje do gmin o udokumentowanie wydatków poniesionych w ramach inwestycji objętych unijnym Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udokumentowanie wydatków jest konieczne w celu ich sprawnej refundacji gminom przez wojewodów - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister Marek Szczepański.

Ok. 2,5 tys. umów podpisanych do końca lipca odpowiada ok. 43 proc. unijnych środków ZPORR na lata 2004-06 i jest w trakcie realizacji przez inwestorów. Problematyczny okazuje się poziom płatności, w ramach których z kont "programowych" wojewodów refundowane są gminom wydatki poniesione na realizację objętych programem inwestycji.

Do końca lipca 2005 r. z kont wojewodów przekazano gminom ok. 109 mln zł, co odpowiada ok. 1 proc. unijnych środków ZPORR na lata 2004-2006 - poinformował resort. Ministerstwo szacuje, że wysokość wydatków poniesionych przez gminy do tej pory jest ok. 5-6-krotnie wyższa, a poziom refundacji poprawi się na przełomie października i listopada br. Związane jest to z zakończeniem późną jesienią cyklu inwestycyjnego wielu realizowanych projektów.

Jednak minister już teraz apeluje do samorządów o sprawne udokumentowanie poniesionych wydatków: "Dajcie nam szansę, abyśmy wam zapłacili" - powiedział.

Program rozwoju regionalnego ZPORR, w ramach którego na lata 2004-2006 przewidziano ok. 3 mld euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego (razem ok. 36 proc. funduszy strukturalnych przyznanych Polsce) cieszy się, zdaniem wiceministra, ogromnym zainteresowaniem samorządów terytorialnych.

Jak poinformował Szczepański, do końca lipca br. gminy złożyły w urzędach marszałkowskich prawie 19,5 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ok. 28,6 mld zł. "To niemal 2,5 razy więcej, aniżeli wynosi pula dostępnych środków na lata 2004-2006" - dodał wiceminister. Ok. 4,5 tys. wniosków, które zostały zatwierdzone przez wojewodów (to oznacza, że prawie co czwarty wniosek uzyskał poparcie) wyczerpuje w ok. 62 proc. pulę środków na wspomniany trzyletni okres.

Zainteresowanie programem jest tak duże, że 14 z 16 polskich województw z wyprzedzeniem wnioskowało o wydatkowanie środków z puli przeznaczonej na 2005 i 2006 rok w związku z wyczerpaniem się puli na rok 2004.

Najpopularniejsze realizowane przez beneficjentów programu cele wiążą się z działaniami 3.4 +mikroprzedsiębiorstwa+ i 3.1 +obszary wiejskie+. W ramach tych działań wpłynęło odpowiednio ok. 4,6 tys. i 3,7 tys. wniosków, co odpowiada ok. 140 proc. i rekordowo ok. 313 proc. środków przeznaczonych przez Unię na te działania w latach 2004-2006.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się przedsięwzięcia związane z reorientacją zawodową osób zagrożonych bezrobociem wskutek procesów restrukturyzacji i odchodzenia z rolnictwa (działania 2.4 i 2.3). Wartość wnioskowanego dofinansowania na podstawie dotychczas złożonych wniosków wyniosła ok. 75 proc. puli środków przewidzianych na 3 lata w przypadku reorientacji zawodowej związanej z restrukturyzacją i ok. 118 proc. - dla reorientacji zawodowej byłych rolników.

W przypadku tych dwóch działań wiceminister ma wątpliwości, czy pula środków ZPORR zostanie "całkowicie mądrze wykorzystana".

Szczepański podkreślił, że proces składania wniosków wykazuje ciągłą tendencję wzrostową, niemniej jednak widać dysproporcje w przypadku poszczególnych województw. Przykładowo w przypadku województwa wielkopolskiego zakontraktowano już 75 proc. z trzyletniej puli środków, a w przypadku dolnośląskiego tylko 20 proc.

Wiceminister upatruje przyczyn opóźnień w podpisywaniu umów inwestycyjnych dofinansowywanych w ramach ZPORR m.in. w tym, że wnioski przesyłane przez urzędy marszałkowskie nie zawsze poddawane są dostatecznej weryfikacji formalnej, co jest powodem ich późniejszego odrzucenia. "Inną przyczyną może być gorsza współpraca na linii urząd marszałkowski-wojewoda, co powoduje opóźnienia w zatwierdzaniu wniosków przez wojewodów" - dodał Szczepański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MG: ZPORR cieszy się dużym zainteresowaniem, ale poziom płatności jest niski