Czytasz dzięki

MG: ZPORR cieszy się dużym zainteresowaniem, ale poziom płatności jest niski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 14:28

Resort gospodarki apeluje do gmin o udokumentowanie wydatków poniesionych w ramach inwestycji objętych unijnym Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udokumentowanie wydatków jest konieczne w celu ich sprawnej refundacji gminom przez wojewodów - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister Marek Szczepański.

Resort gospodarki apeluje do gmin o udokumentowanie wydatków poniesionych w ramach inwestycji objętych unijnym Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udokumentowanie wydatków jest konieczne w celu ich sprawnej refundacji gminom przez wojewodów - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister Marek Szczepański.

Ok. 2,5 tys. umów podpisanych do końca lipca odpowiada ok. 43 proc. unijnych środków ZPORR na lata 2004-06 i jest w trakcie realizacji przez inwestorów. Problematyczny okazuje się poziom płatności, w ramach których z kont "programowych" wojewodów refundowane są gminom wydatki poniesione na realizację objętych programem inwestycji.

Do końca lipca 2005 r. z kont wojewodów przekazano gminom ok. 109 mln zł, co odpowiada ok. 1 proc. unijnych środków ZPORR na lata 2004-2006 - poinformował resort. Ministerstwo szacuje, że wysokość wydatków poniesionych przez gminy do tej pory jest ok. 5-6-krotnie wyższa, a poziom refundacji poprawi się na przełomie października i listopada br. Związane jest to z zakończeniem późną jesienią cyklu inwestycyjnego wielu realizowanych projektów.

Jednak minister już teraz apeluje do samorządów o sprawne udokumentowanie poniesionych wydatków: "Dajcie nam szansę, abyśmy wam zapłacili" - powiedział.

Program rozwoju regionalnego ZPORR, w ramach którego na lata 2004-2006 przewidziano ok. 3 mld euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego (razem ok. 36 proc. funduszy strukturalnych przyznanych Polsce) cieszy się, zdaniem wiceministra, ogromnym zainteresowaniem samorządów terytorialnych.

Jak poinformował Szczepański, do końca lipca br. gminy złożyły w urzędach marszałkowskich prawie 19,5 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ok. 28,6 mld zł. "To niemal 2,5 razy więcej, aniżeli wynosi pula dostępnych środków na lata 2004-2006" - dodał wiceminister. Ok. 4,5 tys. wniosków, które zostały zatwierdzone przez wojewodów (to oznacza, że prawie co czwarty wniosek uzyskał poparcie) wyczerpuje w ok. 62 proc. pulę środków na wspomniany trzyletni okres.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zainteresowanie programem jest tak duże, że 14 z 16 polskich województw z wyprzedzeniem wnioskowało o wydatkowanie środków z puli przeznaczonej na 2005 i 2006 rok w związku z wyczerpaniem się puli na rok 2004.

Najpopularniejsze realizowane przez beneficjentów programu cele wiążą się z działaniami 3.4 +mikroprzedsiębiorstwa+ i 3.1 +obszary wiejskie+. W ramach tych działań wpłynęło odpowiednio ok. 4,6 tys. i 3,7 tys. wniosków, co odpowiada ok. 140 proc. i rekordowo ok. 313 proc. środków przeznaczonych przez Unię na te działania w latach 2004-2006.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się przedsięwzięcia związane z reorientacją zawodową osób zagrożonych bezrobociem wskutek procesów restrukturyzacji i odchodzenia z rolnictwa (działania 2.4 i 2.3). Wartość wnioskowanego dofinansowania na podstawie dotychczas złożonych wniosków wyniosła ok. 75 proc. puli środków przewidzianych na 3 lata w przypadku reorientacji zawodowej związanej z restrukturyzacją i ok. 118 proc. - dla reorientacji zawodowej byłych rolników.

W przypadku tych dwóch działań wiceminister ma wątpliwości, czy pula środków ZPORR zostanie "całkowicie mądrze wykorzystana".

Szczepański podkreślił, że proces składania wniosków wykazuje ciągłą tendencję wzrostową, niemniej jednak widać dysproporcje w przypadku poszczególnych województw. Przykładowo w przypadku województwa wielkopolskiego zakontraktowano już 75 proc. z trzyletniej puli środków, a w przypadku dolnośląskiego tylko 20 proc.

Wiceminister upatruje przyczyn opóźnień w podpisywaniu umów inwestycyjnych dofinansowywanych w ramach ZPORR m.in. w tym, że wnioski przesyłane przez urzędy marszałkowskie nie zawsze poddawane są dostatecznej weryfikacji formalnej, co jest powodem ich późniejszego odrzucenia. "Inną przyczyną może być gorsza współpraca na linii urząd marszałkowski-wojewoda, co powoduje opóźnienia w zatwierdzaniu wniosków przez wojewodów" - dodał Szczepański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane