MGPiPS chce rozpocząć w XII formalne rozmowy z UE o pomocy dla górnictwa

04-12-2003, 17:01

ISB: Ministerstwo Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS) chce rozpocząć w grudniu formalne rozmowy z Komisją Europejską o zatwierdzeniu poziomu i obszarów pomocy publicznej w sektorze górnictwa węgla kamiennego, powiedział w czwartek agencji ISB Jan Bogolubow, zastępca dyrektora Departamentu bezpieczeństwa Energetycznego w resorcie.

„W grudniu chcemy przedstawić Komisji Europejskiej wszystkie materiały: ustawę o restrukturyzacji górnictwa, wyliczenie kosztów, informację o sytuacji oraz wyjaśnienia związane z ustawą” – powiedział Bogolubow.

„Notyfikacja mogła rozpocząć się po uchwaleniu ustawy” – powiedział też Bogolubow, dodając, że KE nie zgłaszała zastrzeżeń do ustawy górniczej.

W ostatecznej wersji ustawy przyjętej przez Sejm i Senat umorzenie zobowiązań obejmie okres do końca września 2003 wobec pierwotnej wersji do końca czerwca 2003 roku.

„Zmienił się również zakres zobowiązań do umorzenia” – powiedział Bogolubow, dodając, że resort analizuje o ile więcej będzie kosztowała nowa wersja ustawy.

Według wcześniejszych wyliczeń rządu poprzez wydłużenie terminu wartość umorzeń zwiększy się o o 290 mln zł.

Program dla sektora węgla kamiennego w latach 2003-2006 zakłada umorzenie 18 mld zł zobowiązań, 2 mld zł z tytułu odroczenia górnictwu spłat nieumorzonych zobowiązań oraz dotację 6,2 mld zł.

Notyfikacja KE dla programu musi nastąpić do końca sierpnia 2004 roku, tak aby sektor miał możliwość skorzystania pomocy publicznej już po akcesji Polski do Unii Europejskiej, co ma nastapić w maju 2004 roku.

Obecnie wydobycie w Polsce wynosi około 102 mln ton i ma być zmniejszone do 72 mln ton. Ekonomicznie uzasadniony eksport szacuje się na około 20 mln ton.

MGPiPS prognozuje, że w 2006 roku zapotrzebowanie na węgiel w Polsce wyniesie 71,9 mln ton w przypadku wzrostu PKB o 3,6-5,0% oraz 72,6 mln ton, jeśli kraj będzie rozwijał się wolniej - w tempie 1,5-2,5% rocznie. Przy bardziej optymistycznym scenariuszu rozwoju do 2020 roku zapotrzebowanie na węgiel spadnie do 58,9 mln ton. (ISB)

mk/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MGPiPS chce rozpocząć w XII formalne rozmowy z UE o pomocy dla górnictwa