MI: w budżecie na 2006 r. są środki na inwestycje dla kolei

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2005, 17:11

Projekt budżetu na 2006 rok uwzględnia potrzeby inwestycyjne PKP - poinformowało w środę PAP Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Infrastruktury. Zdaniem resortu, nie ma podstaw do obaw o utratę 2 mld zł środków unijnych na inwestycje na kolei.

Projekt budżetu na 2006 rok uwzględnia potrzeby inwestycyjne PKP - poinformowało w środę PAP Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Infrastruktury. Zdaniem resortu, nie ma podstaw do obaw o utratę 2 mld zł środków unijnych na inwestycje na kolei.

    Jak poinformował rzecznik prasowy PKP Michał Wrzosek w komunikacie przesłanym PAP we wtorek późnym wieczorem, jeśli projekt budżetu na rok 2006 zostanie przyjęty przez Sejm i Senat w obecnym kształcie, Polska straci dwa miliardy złotych funduszy z Unii Europejskiej na inwestycje w linie kolejowe.

    We wtorek rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2006 rok.

    Zdaniem Wrzoska, w budżecie państwa brakuje środków niezbędnych, by wykorzystać środki unijne na inwestycje kolejowe.

    "Brak środków na inwestycje nie oznacza utraty +tylko+ funduszy unijnych. Polityka marketingowa i finansowa Grupy PKP oraz przewoźników niezależnych od PKP skierowana na przyciągnięcie do kolei nowych pasażerów upadnie, jeśli nie ruszą poważne inwestycje w linie kolejowe, a te może zagwarantować tylko Unia Europejska. W obliczu galopujących cen paliw wydatki na inwestycje w infrastrukturę kolejową można by nazwać polityką dalekowzroczną" - wyjaśnia Wrzosek w komunikacie.

    Zobowiązania rządu polskiego po wejściu Polski do UE zakładają, że nasz kraj inwestować będzie w drogi i kolej w relacjach 6/4 (oznacza to, że z każdej złotówki wydawanej z budżetu na infrastrukturę 60 groszy kierowane jest na drogi, 40 groszy na kolej). Projekt budżetu na 2006 rok wyznacza proporcje jak 9,5 do 0,5. - stwierdza w komunikacie rzecznik PKP.

    Zapytany przez PAP resort infrastruktury zapewnił w środę, że projekt budżetu państwa na 2006 rok uwzględnia potrzeby inwestycyjne PKP.  "Według informacji Departamentu Budżetu i Analiz Ekonomicznych w projekcie budżetu Ministra Infrastruktury, jak również w rezerwach celowych budżetu państwa, ujęte są środki finansowe potrzebne nainwestycje kolejowe. Tym samym nie ma podstaw do twierdzenia, że Polska straci 2 mld zł z funduszy Unii Europejskiej na linie kolejowe" - odpowiedziało PAP Biuro Komunikacji Społecznej ministerstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MI: w budżecie na 2006 r. są środki na inwestycje dla kolei