Miało być tornado, a ledwie zawiało

Konrad Sobiecki
opublikowano: 13-08-2009, 00:00

Na środowej sesji sporo się działo. Po stracie indeks blue chipów szybko obniżył lot o 2 proc. GPW nie sprzyjały słabe nastroje panujące na Zachodzie. Krajowe byki nie zgodziły się na dalsze spadki. Wykorzystując przecenę, zaczęły kupować akcje, wyciągając WIG20 w przyjemniejsze rejony. W południe WIG20 przez chwilę udało się wyjść na plus, jednak optymizm nie trwał długo. Powód? W USA spadła liczba wniosków o kredyty hipoteczne. Później GPW nerwowo wyczekiwała już na wejście do gry Amerykanów. Dzięki sforsowaniu przez SP 500 poziomu 1000 pkt nasz indeks blue chipów szybko zmienił kolor — z czerwonego na zieleń. Dogrywka ponownie sprowadziła go jednak pod kreskę.

Ostatecznie WIG20 zakończył sesję kosmetycznym, ale spadkiem. Obroty były wysokie, choć mniejsze od wtorkowych i wyniosły 1,7 mld zł. Warto też zwrócić uwagę na liczbę otwartych pozycji (LOP) na rynku terminowym. Od ostatniego wtorku liczba ta zmalała na wrześniowej serii kontraktów na WIG20 o niemal 20 proc. — do 82 tys. To może sugerować zamykanie przez większych graczy pozycji.

Wśród blue chipów słabo wypadł KGHM. Jego kurs wrócił do poziomu sprzed trzech tygodni. Inwestorom nie spodobały się plany sprzedaży przez skarb państwa pakietu 10 proc. udziałów lubińskiego koncernu. Ponadto nad koncernem zawisła groźba strajku pracowników. Związki zawodowe działające w spółce zastanawiają się nad ogłoszeniem strajku generalnego. Dopiero w poniedziałek nastąpi zebranie związkowców, którego celem jest "ratowanie polskiej miedzi".

Na świecie taniała ropa (na sesji cena baryłki spadła poniżej 69 USD). To zapewne przyczyniło się do przeceny akcji koncernów paliwowych — szykowanego do prywatyzacji Lotosu czy największego paliwowego koncernu w tej części Europy — PKN Orlen. Warto zauważyć, że płocki gigant pochwali się dzisiaj wynikiem finansowym osiągniętym w drugim kwartale. Na drugim biegunie znalazły się akcje TP, TVN i Biotonu. Telekomunikacyjnej spółce pomaga zapewne informacja, że UKE zawiesiło do końca 2009 roku prace nad jej podziałem.

Po trzech dniach mocnych wzrostów przeceniono papiery budowlanej grupy PBG. Inwestorzy "skonsumowali" w ten sposób dobre wyniki z drugiego kwartału. Zysk netto spółki okazał się o 14 proc. większy, niż oczekiwał rynek i wyniósł 46,9 mln zł. Bardzo dobrze przyjęto cenzurkę ING BSK. Zysk bankowej grupy spadł co prawda do 182 mln zł w II kw., ale i tak był o niebo lepszy od prognoz (120 mln zł).

Konrad Sobiecki

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane