Miasta potrzebują inteligentnych rozwiązań

  • Materiał partnera
opublikowano: 20-01-2021, 10:11
aktualizacja: 20-01-2021, 10:17

Sieć piątej generacji przyspieszy wdrażanie nowoczesnych technologii w różnorodnych obszarach funkcjonowania miast, poprawiając jakość życia ich mieszkańców.

Technologia 5G usprawni funkcjonowanie miast — komunikację, zarządzanie dostawami energii i wody, ale będzie działała w tle, w sposób niezauważalny dla większości mieszkańców.

5G to sieć komórkowa nowej generacji. Następny krok po 4G LTE. Pozwoli na tysiąckrotnie szybszą transmisję danych. Mimo że termin 5G jest już powszechnie znany, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, czym jest ta technologia ani jak może wpłynąć na nasze życie. Zwłaszcza trudno nam jest wyobrazić sobie ją w roli narzędzia usprawniającego funkcjonowania miast. Zaledwie 13 proc. osób dostrzega zalety sieci piątej generacji w kontekście infrastruktury miejskiej – pokazuje badanie infuture.institute poświęcone technologii 5G w ujęciu społecznym. Partnerem tego raportu jest firma OPPO, pionier we wdrażaniu rozwiązań opartych na sieci piątej generacji.

Nowa rzeczywistość

Najbardziej przełomowym oraz innowacyjnym aspektem technologii 5G jest minimalna (mniejsza niż czas ludzkiej reakcji) latencja (opóźnienia) w przesyle nawet dużej ilości danych.

– W kontekście 5G pojęcie zsynchronizowanej rzeczywistości nawiązuje do natychmiastowości, która umożliwia wzmocnienie doznań i doświadczeń. Nadałem zresztą temu zjawisku nową nazwę – „zsynchronizowana rzeczywistość”, ponieważ 5G umożliwi przenikanie dwóch lub więcej lokalizacji geograficznych – zapewnia Mischa Dohler, profesor King’s College London, specjalista od nowych technologii.

Dodaje, że nasz mózg przetwarza sygnały wideo i audio w trybie 10 milisekund. Tak długo, jak udaje się dostarczyć sygnał w ciągu 10 milisekund, co ma miejsce właśnie w przypadku 5G, wyzwalają się w nas niektóre emocje dające poczucie natychmiastowości.

– To z kolei powoduje powstanie więzi społecznej – czegoś, czego obecnie nie osiągamy za pomocą aplikacji takich jak Skype, WhatsApp czy Zoom – przekonuje prof. Mischa Dohler.

Obecnie, jak wyliczają eksperci z Global Mobile Suppliers Association, niemal 400 operatorów w 129 krajach inwestuje w mobilne sieci 5G. Do września 2020 r. zostało uruchomionych ponad 100 komercyjnych sieci 5G na całym świecie.

Rozwój sieci piątej generacji niesie za sobą wiele zalet dla społeczeństwa. Jedną z nich jest wsparcie w organizacji życia miejskiego. Problem staje się coraz bardziej palący – już 55 proc. ludzi na całym świecie mieszka na obszarach miejskich i w kolejnych latach wskaźnik ten będzie rosnąć. Samorządy będą się więc mierzyć np. z przeludnieniem i zanieczyszczeniem środowiska. Optymalizacja wielu procesów, w tym smart mobilność, staje się głównym wyzwaniem. Co ciekawe, rozwiązania smart city są interesujące także dla samorządów średnich polskich miast, które także mogą czerpać korzyści technologii 5G, poprawiając życie swoich mieszkańców.

– Małe społeczności będą się mierzyć z innymi problemami niż duże obszary metropolitalne. Zamiast więc pytać, czym jest inteligentne miasto, zastanówmy się, jaki problem w mieście próbujemy rozwiązać i które z dostępnych technologii pomogą rozwiązać ten problem – sugeruje David Witkowski, ekspert w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych i bezprzewodowych rozwiązań.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W zrównoważonym rozwoju

Ostatnio często pojawia się hasło „smart city”. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co się za tymi słowami kryje.

– Smart city to koncepcja zrównoważonego funkcjonowania miast dzięki wykorzystaniu nowoczesnych usług, które sprzyjają optymalizacji wykorzystania zasobów i polepszają jakość naszego życia w mieście. Począwszy od spraw czysto logistycznych – poruszania się po mieście, mniejszych korków, mniejszej ilości spalin – przez oszczędność prądu w postaci inteligentnego oświetlenia, monitorowanie instalacji wodociągowych, aż do warunków, w jakich żyjemy: poprawy jakości powietrza, dostępności usług dla mieszkańców – tłumaczy Maria Janczar, dyrektor Strategii Korporacyjnej i Badań Rynkowych w Orange Polska.

Każde miasto próbuje dziś optymalizować różnorodne części infrastruktury, takie jak transport i mobilność, opieka zdrowotna, budynki, edukacja, nawiązywanie relacji, turystyka, przemysł czy wytwarzanie i sprzedaż żywności. W każdy ten element z powodzeniem można wpisać projekty związane z siecią piątej generacji. Tymczasem, według spostrzeżeń raportu infuture.institute, wśród wszelkich obszarów życia ludzkiego akurat wykorzystanie technologii 5G najmniej nam się kojarzy z usprawnianiem miast. Dlaczego?

– Świadomość tego, co i jak może zmienić upowszechnienie technologii 5G w polskim społeczeństwie, wciąż jeszcze jest niskie. Respondenci słyszeli o tej technologii, ale dużo częściej w kontekście jakichś mitów czy nieprawdziwych informacji. Trudno więc im wyobrazić sobie, jak ta technologia mogłaby zmienić miasto, które dodatkowo jest skomplikowanym systemem, składającym się z wielu elementów. Technologia 5G z pewnością usprawni funkcjonowanie miasta, komunikację, zarządzanie miastem, kwestie energetyczne, czy te związane ze zrównoważonym rozwojem, ale będzie to technologia działająca w tle, której ludzie nie będą zauważać – wyjaśnia Natalia Hatalska, CEO infuture.institute

– 5G zmieni niewątpliwie wiele, ale by to nastąpiło, potrzebne jest współdziałanie wielu sektorów rynku i wypracowywanie standardów oraz zunifikowanych rozwiązań. Dlatego w OPPO skupiliśmy się mocno na badaniach i rozwoju. Nieustannie pracujemy z naszymi partnerami branżowymi nad stworzeniem ekosystemu korzystnego dla wszystkich i dostępnego w bardziej otwarty sposób. Dzięki temu mamy nadzieję tworzyć usługi i produkty, które zapewnią użytkownikom na całym świecie niezwykłe doświadczenia oparte na technologii – tłumaczy Leo Li, CEO OPPO w Polsce.

Do grudnia 2020 r. OPPO złożyło ponad 3,6 tys. rodzin globalnych zgłoszeń patentowych, złożyło ponad 3 tys. wniosków dotyczących standardu 5G do 3GPP i zgłosiło ponad 1,4 tys. rodzin patentów 5G do ETSI. Według raportu wiodącego japońskiego instytutu badawczego NGB Corporation OPPO znajduje się w pierwszej dziesiątce firm na świecie pod względem liczby zadeklarowanych rodzin patentów 5G w 2020 r.

Raport 5G w ujęciu społecznym, opracowany przez infuture.institute, którego partnerem jest OPPO, będzie można pobrać od 21 stycznia 2021 r. na stronie: www.infuture.institite.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane