Miasto chce powołać bank komunalny

Bogdan Tychowski
opublikowano: 23-06-2003, 00:00

W Szczecinie może powstać bank komunalny. Rozważane są dwa warianty: powołanie banku od podstaw lub przejęcie jakiegoś banku spółdzielczego.

Dzisiaj rada konsultacyjna przy prezydencie Szczecina ma wydać opinię w sprawie powołania przez miasto banku komunalnego. Według Mariana Jurczyka, prezydenta Szczecina, tylko taki bank będzie mógł wesprzeć najuboższych.

— Generalnie rada jest „za”. Wskazujemy jednak wiele warunków, jak: konieczność zgromadzenia przynajmniej 40 mln zł kapitału zakładowego, włączenie się do przedsięwzięcia innych miast powiatowych i zaangażowanie się władz wojewódzkich oraz wprowadzenie zapisów, które mają skłonić bank do wspierania małych i średnich firm — mówi Zbigniew Zalewski, przewodniczący rady.

Eksperci sugerują dwie drogi powołania komunalnej instytucji finansowej. Pierwsza polega na założeniu banku od podstaw, druga zaś na wejściu kapitałowym w jeden z banków spółdzielczych. Bankowcy uważają jednak, że prezydent Jurczyk powinien powołać zespół, który zajmie się także oceną zagrożeń dla całej idei banku.

— Przedsięwzięcie jest śmiałe, ważne i potrzebne, ale i kosztowne. Nie bardzo wierzę w jego powodzenie. W Szczecinie stopa oszczędzania nie jest za wysoka. Nie ma klientów, nie będzie banku — stwierdza jeden z dyrektorów szczecińskich banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miasto chce powołać bank komunalny