Miasto ingeruje w cieplny konflikt

Aadm Brzozowski
01-02-2002, 00:00

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Żyrardów straciło największego klienta na korzyść konkurencyjnej firmy VT-Energo. Zarząd Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, podpisując umowę z nowym dostawcą ciepła, żąda od PEC udostępnienia sieci przesyłowej.

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należy większość mieszkańców miasta, rozwiązała umowę na dostawy energii cieplnej oraz ciepłej wody z miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i zawarła umowę z firmą VT-Energo, produkującą energię w zakładzie upadłej spółki Energia Żyrardowska.

Zarząd Miasta jest przeciwny tej umowie, twierdząc, że zawiera szereg wątpliwości natury prawnej i formalne, ale przede wszystkim przyniesie szkody mieszkańcom.

Dotychczas spółka VT-Energo dostarczała ciepło do osiedli ŻSM: Batorego, Żeromskiego i Sikorskiego. Po podpisaniu umowy firma ma rozszerzyć dostawy o kolejne osiedla, odbierając tym samym większość klientów PEC w sezonie grzewczym 2002/2003.

— Umowa spółdzielni ze spółką VTEnergo zawiera dwa niewłaściwe zapisy: cena energii ma być zawsze niższa niż u konkurentów, co oznacza monopol oraz nie ma wzapisach mowy o zabezpieczeniu firmy przed upadłóścią, co stwarza niebezpieczeństwo energetyczne dla miasta — tłumaczy Zdzisław Wilk, wiceprezydent Żyrardowa.

ŻSM nie widzi powodu, aby nie skorzystać z możliwości zakupu tańszego ciepła. Zdaniem Mariana Rusinowskiego, prezesa spółdzielni, nowe prawo energetyczne daje możliwość podpisania umowy z tańszym kontrahentem oraz przesyłania ciepła w sieci miejskiego zakładu. Prezes dodaje, że formalności w umowie zostały zbadane z prawnego punktu widzenia i nie powinni być do nich zastrzeżeń

Władze Żyrardowa od 6 miesięcy prowadzą negocjacje z amerykańską firmą Access International w sprawie wybudowania w mieście elektrowni, której produktem ubocznym będzie tania energia cieplna.

W 2005 r. Access ma przejąć klientów PEC, a w 2020 roku przekazać zakład miastu za symboliczne 1 EUR.

Zdzisław Wilk twierdzi, że konflikt nie wpłynął na plany inwestycyjne Amerykanów. Nieoficjalnie wiadomo, że amerykański koncern planuje kolejne inwestycje energetytyczne w Polsce i rozpoczął już w tej sprawie rozmowy z władzami Bielska Białej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aadm Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miasto ingeruje w cieplny konflikt