Miasto rozpoczyna budowę składowiska

Grzegorz Zięba
25-06-2003, 00:00

Rusza budowa nowego składowiska odpadów komunalnych w Krakowie. W przyszłym miesiącu można się spodziewać ogłoszenia przetargu na budowę sortowni śmieci.

Konsorcjum spółek Budimex-Dromex z Warszawy i Przedsiębiorstwa Budownictwa Ekologicznego Bud-Eko z Wolsztyna rozpoczęło budowę nowego wysypiska odpadów komunalnych w Krakowie. Wartość kontraktu sięga 60 mln zł. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie. Nowe wysypisko ma zastąpić obecnie użytkowane wysypisko Barycz, którego możliwości wyczerpią się do końca 2004 r. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję ma nastąpić 30 czerwca.

Nowe składowisko będzie najdroższym elementem całego systemu gospodarki odpadami, w którego skład wejdą również kompostownia, sortownia śmieci oraz miejski system segragacji śmieci. Inwestycja ma kosztować w sumie 22,7 mln EUR (około 100 mln zł).

— 62 proc. środków na ten cel uzyskaliśmy z funduszu ISPA. Resztę pieniędzy, po równo, wyłożą budżet Krakowa i MPO — twierdzi Henryk Kultys, prezes MPO w Krakowie.

Dodaje, że MPO zamierza zaciągnąć kredyt na tę inwestycję.

— W lipcu chcemy także ogłosić kolejne przetargi na budowę sortowni i na urządzenia do kompostowni, która zostanie wybudowana wraz z wysypiskiem — dodaje Henryk Kultys.

Nowe wysypisko jest obliczone na 8-12 lat eksploatacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Miasto rozpoczyna budowę składowiska