Michałkiewicz: Rząd przygotowuje zmiany w zaliczkach alimentacyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2006, 10:56

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych przewiduje rozszerzenie prawa do zaliczki alimentacyjnej dla dzieci z rodzin pełnych zrekonstruowanych - powiedział w czwartek w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych przewiduje rozszerzenie prawa do zaliczki alimentacyjnej dla dzieci z rodzin pełnych zrekonstruowanych - powiedział w czwartek w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Minister odpowiadał na pytanie Leszka Dobrzyńskiego (PiS) w sprawie działań rządu dla rozszerzenia uprawnień do zaliczki alimentacyjnej oraz procedury w postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych.

Jak wyjaśnił Michałkiewicz, rządowy projekt, który obecnie podlega wstępnym uzgodnieniom międzyresortowym, zakłada rozszerzenie uprawnień do zaliczki alimentacyjnej także dla dzieci, wychowywanych przez rodzica, który ponownie zawarł związek małżeński.

Obecnie zaliczka przysługuje tylko dzieciom wychowywanym przez samotnych rodziców.

Michałkiewicz dodał, że rozpoczęły się również prace nad obywatelskim projektem ustawy przywracającej Fundusz Alimentacyjny.

Minister odnosząc się do działań usprawniających egzekucję od dłużników alimentacyjnych przypomniał, że obecne przepisy ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych obowiązują od niedawna, bo weszły w życie w czerwcu 2005 r.

Jak dodał, przewidują one szereg rozwiązań usprawniających egzekucję, m.in. aktywizację zawodową dłużnika, w przypadku gdy z powodu braku zatrudnienia nie może spłacić zobowiązań; przeprowadzanie przez ośrodki pomocy społecznej wywiadu środowiskowego u dłużnika, aby ustalić przyczyny nieściągania alimentów, zatrzymanie przez starostę prawa jazdy dłużnika oraz wpisanie dłużnika do krajowego rejestru sądowego.

Michałkiewicz zapowiedział, że "ministerstwo w wybranych gminach będzie razem z samorządami sprawdzać, na ile nowe rozwiązania są skuteczne i wpłyną na podniesienie ściągalności alimentów".

Zaliczka alimentacyjna została wprowadzona od września ubiegłego roku ustawą o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej. Zgodnie z nią, w przypadku nieskutecznej egzekucji alimentów przez trzy miesiące, samotni rodzice mają prawo do zaliczki alimentacyjnej od gmin w wysokości alimentów, ale nie więcej niż 170 zł na dziecko (lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne) w rodzinach z jednym lub dwojgiem dzieci. W rodzinach z trojgiem i więcej dzieci - zaliczka nie może przekroczyć 120 zł na dziecko (lub 170 zł na dziecko niepełnosprawne).

Zaliczki dotyczą rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 583 zł. Prawo do zaliczki mają jedynie osoby pozostające poza związkiem małżeńskim (rozwiedzione, niezamężne).

Do czasu likwidacji Funduszu Alimentacyjnego (1 maja 2004 r.) prawo do alimentów z Funduszu miały osoby, których dzieci wychowywane były zarówno w rodzinach pełnych, jak i niepełnych. Sądy orzekały prawo do alimentów także w przypadku osób pozostających formalnie w związku małżeńskim. Prawa do alimentów nie traciły też osoby, które ponownie zawarły związek małżeński.

Od września 2004 r. w Sejmie leży obywatelski projekt ustawy, która miałaby przywrócić Fundusz Alimentacyjny. Projekt, pod którym podpisało się blisko 300 tys. osób, zakłada powstanie gminnych funduszy alimentacyjnych, a prawo do świadczenia przysługiwałoby rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Alimenty byłyby wypłacane w takiej wysokości, jaką ustalił sąd, ale nie większej niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Michałkiewicz: Rząd przygotowuje zmiany w zaliczkach alimentacyjnych