Michalski: MF przymierza się do sprzedaży ok. 750 mln EUR na polskim rynku

23-03-2004, 11:10

ISB: Ministerstwo Finansów przymierza się do sprzedaży w sumie ok. 750 mln euro na polskim rynku walutowym, może nawet jeszcze w marcu, powiedział we wtorek agencji ISB wiceminister finansów Ryszard Michalski.

„Z emisji zagranicznej w euro zostało nam, po marcowych płatnościach, jeszcze ok. 500 mln euro. Plus kwota z konwersji 400 mln CHF z emisji szwajcarskiej. Czyli łącznie mówimy o sumie ok. 750 mln euro. Sprzedaż ta ma wesprzeć budżet” – powiedział ISB Michalski.

Ministerstwo Finansów uplasowało dwa tygodnie temu obligacje nominowane w euro o wartości 700 mln euro, zapadające w 2013 roku. Wcześniej resort pozyskał z emisji na rynku szwajcarskim 400 mln CHF.

Resort planuje przeprowadzić tę translację w ratach. Sprzedaż będzie rozłożona w czasie, choć wiceminister nie chciał sprecyzować terminów.

„Noża na gardle nie mamy. Mamy spore rezerwy złotowe. Sprzedajemy m.in. z tego powodu, że lokata w złotych jest bardziej korzystna niż w walutach obcych. Jeszcze niczego nie sprzedaliśmy, ale się przymierzamy, może zaczniemy jeszcze w marcu” – powiedział Michalski.

Resort finansów sprzedał w grudniu 2003 roku ponad 200 mln euro, podając, że chce zostać z czasem normalnym uczestnikiem rynku walutowego. Wiąże się to m.in. z wejściem Polski do Unii Europejskiej (UE), po którym zwiększą się znacznie przepływy środków między Polską a Unią. Już wtedy resort zapowiadał, że grudniowa transakcja nie będzie ostatnią. (ISB)

Karolina Słowikowska

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Michalski: MF przymierza się do sprzedaży ok. 750 mln EUR na polskim rynku