Michelin wybuduje w Olsztynie centrum spedycyjne za 600 mln EUR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-02-2005, 12:43

Największe w Europie centrum logistyczno-spedycyjne oponiarskiego koncernu Michelin ma powstać w Olsztynie. W piątek podpisano umowę dotyczącą dzierżawy miejskich gruntów pod przyszłą inwestycję o wartości 600 mln euro. Dzięki budowie centrum ma powstać 500 miejsc pracy.

Największe w Europie centrum logistyczno-spedycyjne oponiarskiego koncernu Michelin ma powstać w Olsztynie. W piątek podpisano umowę dotyczącą dzierżawy miejskich gruntów pod przyszłą inwestycję o wartości 600 mln euro. Dzięki budowie centrum ma powstać 500 miejsc pracy.

Umowa, którą podpisali prezes zarządu Michelin Polska Pierre Henn Michallat, członek zarządu Michelin Polska Bertrand Touraton oraz prezydent Olsztyna Czesław Małkowski przewiduje dzierżawę 82,7 ha gruntów miejskich na 99 lat. Co miesiąc do budżetu miasta z tytułu dzierżawy ma wpływać 100 tys. zł.

Według Małkowskiego, inwestycja Michelina w Olsztynie będzie największym centrum logistyczno-spedycyjnym tej firmy w Europie. Olsztyn wygrał rywalizację dotyczącą budowy centrum z Węgrami, a negocjacje z koncernem trwały od lipca ubiegłego roku.

"Mogę zapewnić, że umowa jest bardzo korzystna dla Michelina oraz bezpieczna dla miasta"- zaznaczył prezydent, ale nie ujawnił szczegółów. Podkreślił, że uszczegółowienia wymagają jeszcze sprawy związane z infrastrukturą energetyczną, wodno-ściekową i komunikacyjną w centrum spedycyjnym i wokół niego.

Przedstawiciele koncernu nie chcieli rozmawiać w piątek z dziennikarzami. 16 lutego w Olsztynie ma dojść do podpisania kolejnych umów dotyczących inwestycji m.in. rządowej pomocy publicznej. Wówczas zapowiadana jest wspólna konferencja przedstawicieli Olsztyna i francuskiego koncernu. Prace budowlane na terenie centrum spedycyjnego mają rozpocząć już następnego dnia.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Andrzej Ryński zapowiadał wcześniej, że w ciągu trzech lat na utworzenie nowych miejsc pracy w centrum Michelin w Olsztynie, przeznaczy blisko 1,5 mln zł. Tak wynika z deklaracji dotyczącej pomocy publicznej dla koncernu. Pieniądze pochodzić będą z rezerwy Funduszu Pracy, będącej w dyspozycji marszałka województwa.

Na pomoc publiczną składać się mają m.in. ulgi podatkowe przyznane w ramach utworzonej w Olsztynie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz deklaracje ulg i zwolnień ze strony samorządu miasta.

Compagnie Financiere Michelin została właścicielem Stomilu-Olsztyn w 1995 r., kiedy za ponad 280 mln zł kupił od Skarbu Państwa 66,81 proc. akcji olsztyńskiej spółki. W umowie sprzedaży Michelin zadeklarował, że w ciągu czterech lat pomoże zainwestować w rozwój i modernizację firmy 150 mln dolarów. Obecnie Michelin posiada prawie 99 proc. akcji olsztyńskiego przedsiębiorstwa.

Olsztyńska firma produkuje całą paletę wyrobów francuskiego koncernu, w tym opony pod marką Michelin. Obecnie spółka jest też największym i najnowocześniejszym podmiotem w Grupie, która tworzy 80 fabryk z 19 krajów.

W 2003 roku przychody ze sprzedaży Stomilu-Olsztyn SA wyniosły 1,55 mld zł. Zysk firmy zamkną się kwotą 152 mln zł. Firma zatrudnia 3 tys. 135 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane