Microsoft wypuścił ostatniego SMS-a

Kamil Kosiński
10-12-2003, 00:00

W nowej wersji Systems Management Server, poza serwerem głównym, nie są już wymagane licencje serwerowe, a jedynie tzw. CAL-e.

Microsoft wprowadził na rynek Systems Management Server (SMS) w wersji 2003. W Przyszłym roku pojawi się nowa wersja Operations Managera. Będą to ostatnie edycje tych produktów przed połączeniem ich w jeden pakiet.

— Kilka lat temu Microsoft w ogóle nie działał w obszarze zarządzania infrastrukturą. Koncentrował się na systemach operacyjnych i aplikacjach biurowych. Tymczasem zarządzanie infrastrukturą jest podstawą każdego data center. Około 70 proc. budżetów działów IT jest przeznaczane na utrzymywanie już istniejących technologii. Tylko 30 proc. zostaje wydane na nowości — wyjaśnia powody ekspansji w nowym kierunku Marco Bussadori z Microsoftu.

Zapewnia przy tym, że SMS 2003 to więcej niż tylko podretuszowany poprzednik.

— Po wersji SMS 2.0 miał się pojawić Topas, czyli taki SMS 2.0 na sterydach. Porzuciliśmy jednak tę koncepcję. SMS 2003 ma zupełnie nowy kod źródłowy — dodaje Marco Bussadori.

Zmieniły się też zasady licencjonowania produktu. Tylko serwer główny, na którym jest zainstalowany SMS, wymaga licencji serwerowej. Wszystkie inne serwery wymagają licencji CAL.

Okiem użytkownika

SMS był po prostu tańszy

Moglibyśmy wdrożyć oprogramowanie HP OpenView i IBM Tivoli. Jednak kosztorysy przedstawiane przez dostawców tego software’u były nie do zaakceptowania. Poszedł więc informatyk do księgarni i kupił książkę ze 120-dniową wersją próbną SMS. Zainstalowaliśmy ją i się nam spodobała. Potem Microsoft zaprosił nas do testów wersji beta edycji 2003. Użytkujemy ją teraz na normalnych zasadach. W porównaniu z wersją 2.0 znacznie został w niej poprawiony mechanizm zdalnego przejmowania kontroli nad stacjami roboczymi, wcześniej działający bardzo źle.

Tadeusz Domider szef informatyki w Energetyce Beskidzkiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Microsoft wypuścił ostatniego SMS-a