Midas poszybował, pociągnął Krezusa Naczynia połączone Gorszy kwartał

GRA
06-08-2008, 00:00

Giełda Fundusze Romana Karkosika wyróżniały się wczoraj skalą wzrostów. Impuls dał Midas. Poszła za nim większość spółek inwestora.

Giełda Fundusze Romana Karkosika wyróżniały się wczoraj skalą wzrostów. Impuls dał Midas. Poszła za nim większość spółek inwestora.

Midas i Krezus, narodowe fundusze inwestycyjne kontrolowane przez Romana Karkosika, miały wczoraj dobry dzień. Motorem wzrostów był jednak ten pierwszy. Po poniedziałkowej sesji na rynek trafił komunikat o podpisaniu przez CenterNet (spółkę zależną Midasa) długo oczekiwanej umowy o tzw. roamingu krajowym z PTK Centertel. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Cena akcji Midasa rosła wczoraj gwałtownie od rana, by na zamknięciu osiągnąć 9,98 zł (+33,1 proc.). Co ciekawe, intensywne wzrosty zaczęły się już na tydzień przed komunikatem, i to przy dużych obrotach. W tym czasie wartość walorów Midasa zwiększyła się ponaddwukrotnie.

Naczynia połączone

Drożejący Midas pociągnął za sobą Krezusa. Nic dziwnego: akcje Midasa to najważniejsze aktywa w portfelu siostrzanego funduszu. Zadziałał więc tzw. mechanizm naczyń połączonych, z którego słynie grupa Romana Karkosika. Krezus zyskał wczoraj 31,5 proc., a na zamknięciu jego papiery kosztowały 2,17 zł. Warto zauważyć, że zwyżka notowań zaczęła się — podobnie jak Midasa — już na kilka dni przed komunikatem, a towarzyszyły jej spore obroty.

Wraz z funduszami, drożały wczoraj również pozostałe spółki ze stajni Romana Karkosika. W pionie chemiczno-metalurgicznym Boryszew zyskał 1,8 proc., Impexmetal 7,1 proc., a Hutmen 3,9 proc. Trudno określić przyczyny tych wzrostów, ponieważ spółki nie publikowały znaczących informacji.

Nie zmienił się jednak wczoraj kurs hutniczej Alchemii (7,36 zł). Mimo to drożał biopaliwowy Skotan, który jest jej akcjonariuszem (ma pakiet ponad 5 proc. akcji).

Gorszy kwartał

Najsłabiej radziły sobie wczoraj Suwary, producent samochodowych trójkątów ostrzegawczych. Jego akcje potaniały o 5,71 proc. W tym wypadku przyczyną spad- ków może być raport z drugiego kwartału, który wypadł słabiej niż ten z zeszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Midas poszybował, pociągnął Krezusa Naczynia połączone Gorszy kwartał