MIDWIG poprawił rekord hossy ósmy raz z rzędu

Artur Szymański
30-12-2005, 00:00

Przedostatnia sesja roku upłynęła w bardzo spokojnej atmosferze. Ocieplenie giełdowej koniunktury na Zachodzie oraz na Węgrzech pozwoliło także indeksom GPW na niewielkie wzrosty. Obroty nie odbiegały od średniej z ostatnich kilku dni, czyli były nieduże. Inwestorzy czekają już na styczeń, który powinien pokazać trend.

Przed południem WIG20 dotknął bariery 2700 pkt, lecz podobnie jak w środę nie zdołał jej pokonać. Nie było zresztą presji kupujących na poprawienie wtorkowego rekordu, fundusze zadowoliło utrzymanie cen akcji na wysokim poziomie. Ostatecznie indeks blue chipów zakończył sesję 0,4-proc. zwyżką, osiągając metę na pułapie 2693,75 pkt. WIG również nie zaliczył nowego historycznego maksimum, ale sztuka ta powiodła się wskaźnikowi koniunktury spółek średniej kapitalizacji.

MIDWIG zakończył sesję na poziomie 2217,55 pkt, poprawiając rekord już ósmy raz z rzędu. Zapowiada się więc ciekawy początek nowego roku, bo inwestorzy z pewnością nie powstrzymają się przed zrealizowaniem pokaźnych zysków. W samym tylko grudniu MIDWIG zwiększył wartość o 8,75 proc., zaś od początku roku zyskał ponad 28 proc.

Dodatnia baza na rynku terminowym nie zmieniła się i wynosi 35 pkt. Nadmierny optymizm inwestorów na rynku kontraktów to argument za wystąpieniem korekty na rynku akcji, podobnie jak spory pesymizm zapowiadał we wcześniejszych miesiącach bicie kolejnych rekordów hossy. Z określeniem trendu trzeba będzie poczekać do stycznia. Scenariusz ostatniej sesji 2005 r. nie powinien wiele odbiegać od schematu realizowanego od kilku dni.

Najlepsze wrażenie z grona giełdowych gigantów zrobił w czwartek PKN Orlen. Akcje koncernu zwyżkowały o ponad 2 proc. przy przyzwoitych jak na tak senny dzień obrotach 78 mln zł. Z pewnością pomogła mu środowa zwyżka ceny ropy naftowej spowodowana spadkiem zasobów w USA o 800 tys. baryłek. Zwyżkowały też kursy Lotosu i węgierskiego MOL.

Mocniej potaniały akcje BZ WBK i Netii. W przypadku tych spółek przez rynek przeszły umówione transakcje dużymi pakietami akcji. Stąd duże obroty odpowiednio 39 i 30 mln zł. Zawyżyły one ogólną wartość czwartkowego handlu, która wyniosła 350 mln zł w gronie firm WIG20. Na szerokim rynku handel był wyższy o 190 mln zł. Wśród małych spółek niepodzielnie królował faworyt spekulantów, czyli Capital Partners. Kurs z nawiązką odrobił środowy 12-proc. spadek, zyskując w czwartek prawie 19,5 proc. Dużym powodzeniem cieszyły się Skotan i Alchemia, spółki ze stajni Romana Karkosika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MIDWIG poprawił rekord hossy ósmy raz z rzędu