Miedwiediew: chcą nas odizolować od świata, zwracamy się ku Azji

PAP
opublikowano: 19-09-2014, 12:58

Polityka przeciwników Rosji stawia sobie za cel budowę nowego ładu światowego, w którym nasz kraj izoluje się od reszty globu - oświadczył w piątek w Soczi szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew. Zapowiedział strategiczny zwrot Moskwy w stronę Azji.

Dmitrij Miedwiediew
Zobacz więcej

Dmitrij Miedwiediew Bloomberg

Miedwiediew podkreślił, że kluczową strategią Rosji będzie teraz zwiększenie politycznej i gospodarczej roli w Azji, co umocni autorytet Moskwy również na Zachodzie. Strategia Rosji w Azji to nie "bezmyślna zemsta na Europie", lecz świadoma droga rozwoju - dodał.

Przemawiając na Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym odniósł się też do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej działania na Ukrainie; powiedział, że wszelkie próby wywierania presji na Moskwę jeszcze nigdy nie przyniosły skutku.

"Jesteśmy największym pod względem powierzchni państwem świata, mocarstwem atomowym, w którym żyje 150 mln ludzi, terytorium o ogromnych zasobach naturalnych, wielkim rynkiem towarów, usług i inwestycji - zaznaczył rosyjski premier. - I czego chcą (nasi) przeciwnicy? Zbudować nowy światowy ład, bazujący na bezkompromisowej konfrontacji? Czy też w ogóle zamknąć oczy i udawać, że Rosji nie ma na mapie? Izolować nieco mniej niż połowę kontynentu eurazjatyckiego od reszty świata?".

Rosyjski premier uznał za "niewłaściwe i niepotrzebne" dyskusje o zamknięciu się rosyjskiej gospodarki czy przestawieniu jej na mobilizację; podkreślił, że Rosja zamierza trzymać się głównych zasad polityki makroekonomicznej, a sankcje "prędzej czy później się skończą".

Miedwiediew wyraził także gotowość do współpracy z Zachodem, pod warunkiem, że zachodni partnerzy "nauczą się słuchać" stanowiska Rosji.

Oświadczył, że podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów zacznie wdrażać umowę stowarzyszeniową z UE.

Umowę ratyfikowały we wtorek ukraiński parlament i Parlament Europejski. W środę rząd w Kijowie zatwierdził plan wdrażania porozumienia.

Polityczna część umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE została podpisana w marcu, a jej część gospodarcza – w czerwcu. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli, że wdrażanie umowy o wolnym handlu zostanie jednak odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

MSZ Ukrainy oświadczyło następnie, że odłożenie wdrażania umowy o wolnym handlu "usuwa hipotetyczne zaniepokojenie" Rosji związane z wpływem tego porozumienia na jej gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu