Miedwiediew: gaz łupkowy w UE niepewny a kontrakty Gazpromu bezpieczne

PAP
opublikowano: 25-05-2011, 19:03

Są małe szanse, by wydobycie gazu łupkowego rozwinęło się na dużą skalę w Europie - powiedział PAP wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że rosyjskie długoterminowe kontrakty na dostawy gazu do UE są bezpieczne.

"Generalnie gaz łupkowy jest dobry dla światowego przemysłu gazowego, ale gdy mówimy o Europie, to są małe szanse, by gaz łupkowy zajął poważne miejsce" - powiedział PAP w kuluarach seminarium o gazociągu South Stream w Brukseli, wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksander Miedwiediew.

"Przyczyn jest wiele. Struktura zasobów w Europie bardzo różni się od amerykańskiej. Trzeba też zwrócić uwagę, że ostatnio największy producent gazu łupkowego amerykańska firma Chesapeake otrzymała zakaz używania chemikaliów w wodzie (potrzebnej do wydobycia gazu ze skały łupkowej), co jest podstawowym elementem obecnej technologii" - wyjaśnił Miedwiediew. "Jest, więc wiele problemów nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nie powinniśmy, więc wyolbrzymiać możliwości w Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Gaz łupkowy będzie jednym z tematów, jakie poruszą w trakcie piątkowego spotkania w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz premier Donald Tusk. Amerykańskie firmy już poszukują gazu łupkowego w Polsce, a szacunki mówią o setkach miliardów metrów sześciennych w naszym kraju.

Odnosząc się do prognoz, które przewidują duże zasoby gazu łupkowego w Europie, w tym w Polsce, Miedwiediew odparł: "to nie kwestia zasobów". Pytany, czy Gazprom zaangażuje się w projekty poszukiwania gazu łupkowego w Europie, powiedział, że "jest kilka firm, które zrobiły rozeznanie, ale wycofały się". "Jesteśmy bardzo sceptyczni, co do wydobycia gazu łupkowego w Europie" - dodał.

W środę konsorcjum South Stream, które planuje budowę gazociągu - ma zaopatrzyć w rosyjski gaz zachodnią i południową Europę - zorganizowało seminarium w Brukseli. Konsorcjum założył Gazprom i włoska grupa Eni. Jak relacjonowała agencja AFP, zaproszony na seminarium komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger ocenił, że projekt ten ma charakter polityczny a nie handlowy. Komisarz bronił unijnych zasad przejrzystości i konkurencji rynku. W pewnym momencie opuścił spotkanie - donosi agencja.

Gazociąg South Stream ma liczyć 900 km i prowadzić z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość wyniesie 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Gazociąg, wart 20 miliardów dolarów, pozwoli Rosji eksportować gaz do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. To projekt konkurencyjny wobec wspieranego przez UE i USA gazociągu Nabucco, w którym uczestniczą: Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja. Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2012 r. Od 2015 r. rurociągiem ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Miedwiediew: gaz łupkowy w UE niepewny a kontrakty Gazpromu bezpieczne