Miedwiediew rozmawiał z inwestorami o klimacie dla biznesu

PAP
opublikowano: 20-10-2014, 16:25

Inwestorzy zagraniczni w Rosji ocenili w poniedziałek, że klimat inwestycyjny w Federacji Rosyjskiej nawet bez obecnej "wojny sankcji" może się pogorszyć wskutek niektórych inicjatyw rządu FR.

Swoją ocenę sformułowali w raporcie przekazanym premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej ds. inwestycji zagranicznych w Rosji, skupiającej 32 zagraniczne koncerny będące największymi inwestorami w FR. Struktura ta zebrała się w rezydencji premiera w Gorkach koło Moskwy.

Rada funkcjonuje od 1994 roku. Raz w roku - zwykle w październiku - jej członkowie spotykają się z szefem rządu Rosji. Przekazują oni premierowi i członkom rządu przygotowywane przez ekspertów rekomendacje zmierzające do poprawy warunków prowadzenia biznesu w FR. Rekomendacje te dotyczą 10 obszarów - od regulacji celnych przez bariery administracyjne po zagadnienia rozwoju Syberii i Dalekiego Wschodu.

Dotychczas spotkania te były otwarte dla mediów. To poniedziałkowe po raz pierwszy miało charakter zamknięty. Media wpuszczono tylko na przemówienie powitalne Miedwiediewa. Służba prasowa premiera Rosji nie przekazała żadnych wyjaśnień.

Minister rozwoju gospodarczego FR Aleksiej Ulukajew, który uczestniczył w posiedzeniu Rady, zapewnił, że "nie dało się odczuć napięcia z powodu sankcji i innych kwestii politycznych". "Wręcz przeciwnie, niektórzy uczestnicy przeprosili za swoich patriotów" - powiedział minister dziennikarzom.

Ulukajew oświadczył również, że wszyscy uczestnicy potwierdzili gotowość do kontynuowania działalności w Rosji bez względu na sytuację na arenie międzynarodowej.

Witając członków Rady, Miedwiediew oświadczył, że jest ona "wskaźnikiem klimatu inwestycyjnego i weryfikatorem zmian" zachodzących w FR. "Wiele rozwiązań mających na celu budowę nowoczesnego środowiska dla biznesu zostało zainicjowanych przez członków Rady i wdrożonych przy ich bezpośrednim udziale, za co chciałbym podziękować" - oznajmił szef rządu Rosji.

Według dziennika "Wiedomosti", który dotarł do raportu przygotowanego na poniedziałkowe posiedzenie Rady, zagraniczni inwestorzy m.in. wypowiedzieli się przeciwko ewentualnej likwidacji kapitałowego filaru systemu emerytalnego i podkreślili konieczność zmiany ustawy o danych osobowych nakładającej obowiązek przechowywania takich informacji wyłącznie na terytorium FR.

Przestrzegli też przed zwiększaniem kosztów pracy przez podniesienie składki na ubezpieczenie medyczne. Skrytykowali także plany legalizacji importu równoległego, tj. konkurencyjnego wobec kanałów dystrybucyjnych producentów.

Zdaniem zagranicznych inwestorów utrudnienie dla biznesu stwarza również Traktat o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, dopuszczający odejście od zasady "jeden produkt - jeden dokument". Zgodnie z tym porozumieniem niektóre rodzaje produkcji będą musiały spełnić warunki stawiane w trzech dokumentach - standardach Unii Celnej, Wspólnych Wymogach Sanitarno-Epidemiologicznych i Wspólnych Wymogach Weterynaryjnych.

Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstanie 1 stycznia 2015 roku na bazie Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. O wejście do tej struktury zabiegają też Armenia i Kirgistan.

"Wiedomosti" podkreśliły, że sprawa sankcji w raporcie inwestorów pojawia się tylko raz - gdy grupa robocza ds. innowacji, komentując rządowe plany zastępowania wyrobów objętych sankcjami rodzimą produkcją, rekomenduje prowadzenie dialogu z producentami z krajów, które nie przyłączyły się do sankcji.

W związku z zaangażowaniem Rosji w konflikt na wschodzie Ukrainy kraje zachodnie nałożyły sankcje na Federację Rosyjską, w tym gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

W odwecie Rosja wprowadziła zakaz importu mięsa, ryb, mleka, nabiału, warzyw i owoców z państw, który zastosowały sankcje przeciwko FR, tj. USA, krajów Unii Europejskiej, Kanady, Australii i Norwegii.

Dmitrij Miedwiediew
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane