Miedź blisko sygnału kupna

Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 05-10-2017, 08:12

W ostatnich dniach wyraźnie uspokoił się handel na rynku miedzi.

Po cofnięciu z pierwszej połowy września rynek utknął w obrębie 2,90 $/lb. Aby uświadomić sobie znaczenie tego miejsca, warto spojrzeć na nieco szerszy kontekst.

Miedź – wykres tygodniowy

 

Z punktu widzenia Price Action rejon 2,87-2,97 $/lb to dość szeroka strefa, która wcześniej pełniła rolę długoterminowego oporu, a po efektownym wybiciu przejmuje rolę wsparcia. To właśnie w tej strefie inicjowany na początku września spadek wyhamował. Jest to także pierwsze, najbliższe wsparcie, a zatem zatrzymanie rynku już tutaj może świadczyć o sile rynku. Teoretycznie dopuszczalne byłoby pogłębienie zejścia w kierunku 2,83 $/lb, gdzie poza wybitym szczytem z lutego znajdziemy przede wszystkim poziom równości korekt (Overbalance). Jak jednak widać, rynek wybiera (przynajmniej na razie) wariant mocniejszy, a więc płytszej korekty. W interwale tygodniowym zatrzymanie odbywa się poprzez już dwie zamknięte doji / szpulki, a obecnie rynek pracuje nad kolejnym tego typu elementem, z opcją tym razem wyraźniej zaznaczonego, dolnego cienia. Do końca interwału mamy jednak oczywiście jeszcze dwa dni handlowe, zatem warto obserwować, jak rynek sobie z domknięciem tejże świecy poradzi. Na tym etapie wygląda to nieźle.

Miedź – wykres H4

Jeśli przyjrzymy się aktualnej sytuacji nieco bliżej, wahania z ostatnich ponad dwóch tygodni przybierają kształt odwróconej głowy z ramionami. Szczególną uwagę należałoby zatem zwrócić na poziom 2,99 $/lb, którego wybicie byłoby sygnałem kupna, a mając na uwadze wspomniany, szerszy kontekst, mógłby być to równie dobrze sygnał kończący zainicjowaną we wrześniu korektę. Logiczną konsekwencją byłaby nowa fala umocnienia miedzi, z celem (wynikającym z kolejnego oporu na wykresie tygodniowym) w rejonie 3,30-3,35 $/lb. Jak zawsze z tyłu głowy warto mieć scenariusz alternatywny, w którym oRGR zostaje załamana (pierwsze ostrzeżenie to spadek pod prawe ramię na 2,92 $/lb). Jeśli tak się stanie, może to być sygnał rozbudowania spadkowej korekty i wówczas warto się bliżej przyjrzeć wspomnianemu wcześniej poziomowi 2,83 $/lb, gdzie kupujący dostaliby kolejną szansę odzyskania kontroli nad cofającym się rynkiem miedzi (dysponując jednocześnie wciąż komfortową w dłuższym horyzoncie sytuacją techniczną).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miedź blisko sygnału kupna