Miedź drożeje dzięki rynkowi nieruchomości w Chinach

PAP
opublikowano: 18-03-2016, 08:27

Ceny miedzi rosną na giełdzie metali w Londynie w reakcji na poprawę sytuacji na chińskim rynku nieruchomości. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych drożeje o 1,0 proc. i jest wyceniana po 5.120,90 USD za tonę - podają maklerzy.

W Chinach ceny nowych domów wzrosły w lutym w 47 miastach, podczas gdy w styczniu wzrosły w 38 - podało w piątek w komunikacie chińskie biuro statystyczne.

"Rosnące ceny nieruchomości w Chinach wspierają cenę metali przemysłowych" - mówi Xu Maili, analityk rynku metali w EverBright Futures Co.

Miedź i inne metale przemysłowe drożeją też w piątek z powodu większych zakupów dokonywanych przez inwestorów, którzy wykorzystują osłabienie się kursu dolara po środowej decyzji Fed.

Rezerwa Federalna podjęła wprawdzie w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, ale równocześnie zmodyfikowała prognozę dotyczącą stóp procentowych.

Fed sugeruje dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wobec czterech podwyżek, na które wskazywała poprzednia prognoza z grudnia.

"Słabszy dolar również przyczynia się do wzrostów cen metali, bo banki centralne łagodzą swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej" - wskazuje Xu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane