Miedź drożeje o ponad 1 proc.

DI, PAP
02-05-2017, 09:13

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje o ponad 1 procent w reakcji na strajk w indonezyjskiej kopalni rud miedzi Grasberg.

Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.800,50 USD za tonę, po zwyżce o 1,1 proc. - podają maklerzy.

W kopalni rud miedzi Grasberg, drugiej największej na świecie, rozpoczął się strajk pracowników. Grasberg należy do koncernu Freeport-McMoRan Inc.

W ubiegłym tygodniu podawano, że groźba takiego strajku oddaliła się. Jednak robotnicy z Grasberg rozpoczęli protest jako wyraz sprzeciwu wobec planowanych zwolnień pracowników.

Od 1 maja akcję strajkową podjęło 8.000 pracowników z 11.000 ogólnej liczby zatrudnionych w Grasberg.

"Protest ma potrwać do 30 maja" - poinformował Tri Puspital, przedstawiciel ds. relacji związkowych w kopalni.

"Jeśli strajkuje aż 8.000 pracowników to będzie mieć znaczący wpływ na działanie kopalni. Trudno będzie potem powrócić do pełnych mocy wydobywczych" - ocenia Lucas Pipes, analityk FBR Capital Markets & Co. "Na razie sytuacja jest płynna" - dodaje.

W poniedziałek miedź na giełdzie metali Comex w Nowym Jorku zdrożała w reakcji na doniesienia z Grasberg o 2 procent. Giełda LME w Londynie była nieczynna z powodu święta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Miedź drożeje o ponad 1 proc.