Miedź: między pesymizmem dotyczącym popytu a obawami o podaż

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 03-08-2021, 10:47

Po dynamicznych zwyżkach w drugiej połowie lipca, notowania miedzi w ostatnich dniach oddawały część tych wzrostów.

Wszystko za sprawą obaw o popyt na miedź na świecie, które pojawiają się zwłaszcza w kontekście Chin. W poniedziałek w Państwie Środka pojawił się rozczarowujący odczyt indeksu PMI dla przemysłu za lipiec, zaś już od poprzedniego tygodnia panuje nastawienie risk-off, związane z trudną sytuacją pandemiczną w Azji. Zresztą, na początku tygodnia Chiny potwierdziły wzrost zakażeń wariantem Delta m.in. w mieście Wuhan.

Powyższe informacje negatywnie wpływają na notowania miedzi, aczkolwiek na rynku widać dla nich przeciwwagę w postaci informacji zza oceanu. Po pierwsze, rośnie zagrożenie strajkiem w największej kopalni miedzi na świecie, chilijskiej Escondida, po odrzuceniu przez jej pracowników finalnej oferty płacowej ze strony koncernu BHP. Obecnie konflikt wchodzi w fazę mediacji, w które ma zaangażować się chilijski rząd.

Po drugie, wzmożony popyt na miedź jest widoczny w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapasy tego metalu w ostatnim czasie topniały. O ile na świecie miedzi póki co nie brakuje, to w USA relatywnie szybko zaczął spadać poziom zapasów, co może skłonić ten kraj do zwiększenia importu miedzi – metalu szczególnie istotnego w utrzymaniu stabilnego wzrostu gospodarczego, bo wykorzystywanego w strategicznych branżach, takich jak budownictwo czy transport.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane