Miedź najdroższa od 10 lat

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 27-04-2021, 10:41

Notowania miedzi rozpoczęły bieżący tydzień od silnego ruchu wzrostowego. Tym samym, cena tego metalu dotarła do okolic 4,50 USD za funt. Ostatni raz tak wysokie ceny miedzi były notowane na przełomie lipca i sierpnia 2011 r.

Zwyżka notowań miedzi ma solidne podstawy fundamentalne. Wynikają one m.in. z dużego popytu na miedź, który nadal widoczny jest w Chinach, będących największym konsumentem tego metalu. Dane dotyczące importu miedzi – który w I kwartale zwyżkował w ujęciu rok do roku – także pokazywały, że zapotrzebowanie na ten metal w Chinach utrzymuje się na wysokim poziomie. Także sytuacja w amerykańskiej gospodarce pozwala na podtrzymanie optymizmu dotyczącego popytu na miedź: ostatnie dane makro były zadowalające, a programy stymulacyjne prawdopodobnie pozytywnie przełożą się na kondycję tamtejszego przemysłu.

Oprócz kwestii popytowych, warto zwrócić uwagę na czynniki związane z podażą. Większość wydobycia miedzi w kopalniach skoncentrowana jest w Ameryce Południowej, głównie Chile, gdzie w ostatnim czasie problemem była zwiększona liczba zakażeń Covid-19 i powrót restrykcji związanych z pandemią. Dodatkowo, co jakiś czas pojawiają się groźby strajków w tamtejszych kopalniach.

O tym, że podaż nie nadąża za popytem, świadczyć mogą spadające zapasy miedzi w magazynach monitorowanych przez LME. Warto jednak dodać, że duża część zapasów nie jest uwzględniana w danych, ponieważ informacji na temat swoich zapasów nie podają Chiny. I to właśnie Państwo Środka jest obecnie największą niewiadomą na rynku miedzi, ponieważ pojawiają się obawy, że przy tych poziomach cenowych popyt ze strony Chin będzie powoli spadał.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane