Miedź najdroższa od ponad dwóch lat

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 17-11-2020, 11:20

Bieżący tydzień na globalnych rynkach surowcowych przyniósł optymistyczne nastawienie wśród inwestorów. Wszystko za sprawą dwóch głównych czynników, które przyczyniły się do zwiększonego apetytu na ryzyko.

Pierwszym czynnikiem były lepsze od oczekiwań dane makro, które w poniedziałek pojawiły się w Azji. Najpierw pozytywnie zaskoczył odczyt PKB w Japonii za III kwartał, a następnie pojawiły się dobre dane makro z Chin. W przypadku Państwa Środka, uwagę inwestorów przyciągnął przede wszystkim odczyt związany z dynamiką produkcji przemysłowej, która wyniosła w październiku 6,9% rdr przy oczekiwanych 6,5% rdr. Lepiej od oczekiwań wypadła także dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich, natomiast rozczarowała dynamika sprzedaży detalicznej (na to ostatnie inwestorzy jednak przymknęli oko, bo odczyt był i tak lepszy niż we wrześniu).

Dobre dane z Azji przekładają się na oczekiwania dużego popytu na surowce koniunkturalne, a do nich należy m.in. miedź. Chiny odpowiadają za ponad połowę globalnej konsumpcji miedzi, więc sytuacja w tym kraju ma największe przełożenie na notowania tego metalu. Notowania miedzi w Londynie przekroczyły poziom 7100 USD za tonę, natomiast cena miedzi w USA przekroczyła poziom 3,20 USD za funt. W przypadku obu tych kontraktów, notowania miedzi znalazły się na najwyższym poziomie od połowy 2018 roku.

Drugim czynnikiem, który pozytywnie zadziałał na nastroje inwestorów na rynku miedzi (i nie tylko), były informacje o dużej skuteczności szczepionki firmy Moderna, przekraczającej skuteczność wcześniej ogłoszonej szczepionki firmy Pfizer. To już kolejne doniesienia tego typu i można spodziewać się, że w kolejnych tygodniach wyniki swoich badań nad szczepionką mogą ogłaszać także inne firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne. Wyścig po szczepionkę nabrał tempa, a to oznacza, że istnieje coraz większa szansa na wygraną walkę z pandemią. Warto jednak mieć na uwadze to, że nawet jeśli skuteczna szczepionka wejdzie do powszechnego użytku, to raczej nie nastąpi to przed kluczowym sezonem zimowym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane