Czytasz dzięki

Miedź najtańsza od trzech tygodni

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 03-08-2020, 10:57

Notowania miedzi w piątek dynamicznie zniżkowały, a dzisiaj kontynuują przecenę. Poniedziałkowy poranek przyniósł zejście notowań miedzi do najniższych poziomów od ponad trzech tygodni.

Ruch w dół na wykresie cen miedzi nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę wcześniejsze zwyżki – od drugiej połowy marca do połowy lipca br. notowania miedzi poruszały się w systematycznym trendzie wzrostowym. Odreagowanie spadkowe jest więc uzasadnione, zwłaszcza w kontekście niepewności dotyczącej konsekwencji drugiej fali pandemii na globalną gospodarkę.

Jak dotychczas, koronawirus uderzył wyraźnie w popyt na miedź na świecie, chociaż niskie ceny miedzi spowodowały zwiększenie zakupów tego surowca na rezerwy w Chinach – co zniwelowało w dużej mierze negatywny efekt wynikający z zapotrzebowania ze strony przemysłu.

Tymczasem wpływ pandemii na wydobycie miedzi był zaskakująco niewielki. Większość firm wydobywczych z krajów Ameryki Południowej prowadziło działalność operacyjną niemal nieprzerwanie, co poskutkowało stabilną produkcją miedzi w pierwszym półroczu br. Dopiero w sierpniu widoczny był negatywny efekt koronawirusa na wydobycie tego metalu w Chile – czyli kraju będącym jego największym producentem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane