Miedź tanieje, na rynkach metali możliwa korekta, nie załamanie

PAP
29-11-2016, 08:52

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje o 2 procent z powodu spekulacji, że zarówno ten metal, jak i inne metale przemysłowe zdrożały za szybko i za mocno. Miedź w dostawach trzymiesięcznych kosztowała po otwarciu handlu 5.859,00 USD za tonę, po zniżce o 0,4 proc., ale teraz ten spadek wynosi już 2 procent - podają maklerzy.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Panujący na rynkach optymizm i oczekiwania, że wydatki na przemysł i rozwój infrastruktury na świecie wzrosną w przyszłym roku, wywindowały ceny metali bazowych, które od początku 2016 roku wzrosły nawet o 30 proc.

Inwestorzy pozytywnie reagowali na stabilizację popytu na metale w Chinach i na obietnice przedwyborcze Donalda Trumpa, że wyasygnuje na rozwój infrastruktury nawet bilion dolarów.

Analitycy Citigroup oceniają, że na rynkach metali możliwa jest korekta, ale nie załamanie. Szczególnie podatne na nią są: miedź, nikiel i ołów, po wcześniejszych prawdziwych rajdach notowań.

Miedź zdrożała w listopadzie o 18 procent, nikiel zyskał 9,6 proc., a ołów zdrożał o 20 proc.

Miedź na LME może zakończyć listopad największym miesięcznym wzrostem od kwietnia 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Miedź tanieje, na rynkach metali możliwa korekta, nie załamanie