Miedź tanieje z powodu obaw o napięcie handlowe i po słabszych danych z Chin

  • PAP
opublikowano: 10-12-2018, 08:50

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź tanieje z powodu obaw o napięcia handlowe i po słabych danych makro z Chin. Miedź w dostawach 3-miesięcznych kosztowała po otwarciu handlu 6.119,00 USD za tonę, po zniżce o 0,4 proc. - podają maklerzy.

Na rynkach nie słabnie niepokój o relacje pomiędzy USA a Chinami, które, jak pokazały słabsze dane makro z Chin, mają negatywny wpływ na tę drugą największą gospodarkę na świecie.

W Chinach w listopadzie po raz pierwszy w tym roku spadł miesięczny import miedzi, o 3 procent. Zmniejszył się również eksport stali, podobnie jak zakupy jej kluczowego składnika - rudy żelaza.

"Ogólny spadek importu miedzi, importu rud żelaza i eksportu stali może być związany ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach" - wskazuje Xianfei Ji, analityk Guotai Junan Futures Co.

Analitycy Goldman Sachs zwracają uwagę, że z rozmów z inwestorami na rynkach miedzi wynika, iż rosną ich obawy o kondycję chińskiej gospodarki z powodu napięć handlowych z USA.

"Chociaż wznowienie negocjacji handlowych między Chinami i USA może zmniejszyć ryzyko dalszej eskalacji tarć w handlu, to popyt wewnętrzny i zewnętrzny Chin jest pod presją" - wskazują z kolei analitycy CICC.

"Rynki surowcowe prawdopodobnie przejdą +mocne wirowanie+ cen w ciągu najbliższych 90 dni, które Waszyngton i Pekin zaplanowały na dwustronne rozmowy handlowe" - mówi zaś Ryan McKay, strateg TD Securities w Toronto.

W piątek miedź na LME w Londynie zdrożała o 75 USD, czyli 1,2 proc., do 6.145,00 USD za tonę, po zniżce sesję wcześniej o 1,7 proc. - najmocniejszej od 30 października.

W ub. tygodniu metal w Londynie staniał o 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu