Miedź zyskuje, bo chińska gospodarka okazała się odporna na wojnę handlową z USA

  • PAP
opublikowano: 17-04-2019, 08:01

Miedź na LME w Londynie zyskuje w reakcji na kolejną serię dobrych danych makro z chińskiej gospodarki, która okazuje się odporna na wojnę handlową z USA. W dostawach 3-miesięcznych miedź drożeje o 0,2 proc. do 6.507,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Chińscy statystycy podali w środę, że PKB Chin wzrósł w I kw. 2019 o 6,4 proc. rdr wobec prognoz +6,3 proc. Z kolei produkcja przemysłowa w III wzrosła o 8,5 proc., a szacowano +5,9 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś w III o 8,7 proc. wobec prognozy +8,4 proc.

Pod koniec ub. tygodnia Chińczycy podali też dobre dane o handlu zagranicznym, gdzie w III w chińskim eksporcie nastąpiło bardzo mocne odbicie. Z kolei akcja kredytowa w marcu w Chinach przekroczyła wszelkie prognozowane poziomy.

Dane makro z Chin - powyżej oczekiwań rynkowych - są na tyle dobre, że wśród inwestorów wzrosły obawy o możliwe zaprzestanie przez chińskie władze dalszego stymulowania gospodarki tego kraju.

"Dane o PKB Chin są tak dobre, że rynek obawia się, iż władze mogą zdecydować o spowolnieniu stosowania dalszych bodźców w gospodarce" - mówi Jia Zheng, trader Shanghai Minghong Investment Management Co.

"Inwestorzy czekają z niepokojem czy pojawi się dodatkowe stymulowanie gospodarki" - dodaje Wang Yue, analityk Shanghai East Asia Futures Co.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zwyżkowała o 0,2 proc. do 6.495,00 USD za tonę.

Od początku 2019 r. metal zyskał niemal 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy