Miedziowa załoga została odprawiona z kwitkiem

ES
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

Prezesi KGHM uchronili firmę przed wzrostem kosztów, ale czeka ich wojna z załogą.

Prezesi KGHM uchronili firmę przed wzrostem kosztów, ale czeka ich wojna z załogą.

Brak podwyżki dla pracownikówKGHM to dobra wiadomość dla akcjonariuszy, ale Krzysztof Skóra, prezes spółki, może spodziewać się gorącego okresu. Przedstawiciele największego w firmieZwiązku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) zostali odprawieni z kwitkiem. Wczorajsze mediacje w sporze między zarządem a załogą zakończyły się fiaskiem. Prezesi nie zgodzili się na spełnienie żadnego z postulatów. Pozostawili jedynie otwartą furtkę do rozmów, ale stawiają warunki.

Wykluczyli spełnienie najważniejszego postulatu dotyczącego wzrostu wynagrodzeń. Załoga zażądała wzrostu płac. Ma gwarancję 6-procentowej podwyżki, a domaga 10-procentowej.

— Mając na względzie dobro firmy, jak i pracowników, nie możemy się zgodzić na rozwiązania, które w sposób trwały, niepowiązany z wynikami spółki, powodowałyby dalszy wzrost kosztów — uważa Krzysztof Skóra.

Zarząd argumentuje, że przy obecnych zyskach spółki (po I kw. — 914 mln zł) załoga będzie miała zagwarantowaną wypłatę ekstrapremii. Jeśli wypracuje w tym roku planowane 3 mld zł, będą one najwyższe w historii spółki, bo każdy z zatrudnionych w KGHM 17,5 tys. pracowników otrzyma po trzy nagrody wysokości swojej średniej pensji.

Zarząd nie wykluczył spełnienia innych postulatów dotyczących m.in. zasilenia konta funduszu socjalnego 100 mln zł oraz wzrostu składek na fundusz emerytalny. Za decyzjami w tej sprawie mają iść zmiany w zakładowym układzie zbiorowym pracy, w tym likwidacja gwarantowanej dotąd wypłaty ekwiwalentu za deputat węglowy dla emerytów i rencistów. Wszystkie organizacje związkowe mają otrzymać taką propozycję do 30 czerwca.

Związkowcy nie mówili wczoraj o odpowiedzi na stanowisko zarządu. Przedstawiciele ZZPPM mają dziś zadecydować o zwołaniu referendum strajkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy