Międzynarodowe Targi Katowickie chcą wznowić działalność

Polska Agencja Prasowa SA
27-03-2006, 14:26

Międzynarodowe Targi Katowickie (MTK) chcą w maju wznowić działalność wystawienniczą targami budownictwa w katowickim Spodku. Dopóki jednak spółka będzie pozbawiona zarządu, którego członkowie zostali aresztowani, nie można przesądzać, czy impreza się odbędzie.

Międzynarodowe Targi Katowickie (MTK) chcą w maju wznowić działalność wystawienniczą targami budownictwa w katowickim Spodku. Dopóki jednak spółka będzie pozbawiona zarządu, którego członkowie zostali aresztowani, nie można przesądzać, czy impreza się odbędzie.

    W styczniu na terenie MTK pod gruzami zawalonej hali zginęło 65 osób. Trzej szefowie MTK podejrzani są o przyczynienie się do katastrofy hali.

    MTK chce zorganizować w Spodku XXI Targi Budownictwa Mieszkaniowego, Modernizacji i Wykończenia Wnętrz "Targbud 2006" oraz towarzyszące im targi pomiaru, oszczędności ciepła i źródeł energii "Ecodom 2006", a także targi ekologiczne "Intereco 2006". Imprezy miałyby się odbyć w dniach 12-14 maja tego roku.

    "W związku z nieobecnością zarządu wszystko jest de facto w zawieszeniu. Jednak na poziomie operacyjnym podejmujemy działania zmierzające do wznowienia działalności targowej i organizacji imprez" - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor ds. sprzedaży MTK, Piotr Kubica.

    Zaznaczył, że choć przygotowania do organizacji targów budownictwa i imprez towarzyszących są zaawansowane, ich finalizacja zależy od tego, czy znajdą się osoby władne do podpisania stosownych umów.

    Umowy mógłby podpisać przebywający obecnie w areszcie prezes spółki Bruce R. (drugi członek zarządu, Ryszard Z. po katastrofie złożył rezygnację - PAP) lub nowi członkowie zarządu, jeżeli zostaliby powołani. Jak dotąd nie wiadomo jednak, kiedy może się odbyć zgromadzenie wspólników lub posiedzenie rady, które byłoby zdolne do powołania nowego zarządu.

    Przedstawiciele MTK deklarują, że jeżeli tylko uregulowane zostaną sprawy formalne dotyczące dalszego funkcjonowania spółki, kontynuowana będzie także działalność wystawiennicza, w wynajętych obiektach. Oprócz Spodka, organizatorzy targów rozważają również przeniesienie imprez do hali sportowej w Zabrzu lub hali w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

    "Organizacja jakichkolwiek imprez na terenie MTK jest na razie niemożliwa i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie możliwa. Trzeba najpierw wyjaśnić status tego terenu" - powiedział Kubica. Po katastrofie teren targów został zamknięty.

    Według Kubicy, mimo początkowych obaw, zainteresowanie wystawców targami "Targbud" oraz imprezami towarzyszącymi jest spore. "Mieliśmy obawy, ale oddźwięk wcale nie jest negatywny. Codziennie notujemy kilka zgłoszeń" - ocenił.

    Wcześniej MTK chciały już zorganizować w Spodku targi turystyczne, dotychczas jedną z głównych imprez wystawienniczych katowickiej spółki. Wobec braku zarządu okazało się to jednak niemożliwe.

    Jak powiedziano w poniedziałek PAP w biurze Spodka, termin 12-14 maja jest zarezerwowany na targi budownictwa i imprezy towarzyszące, natomiast warunkiem ich organizacji jest zawarcie umowy z organizatorem, czyli MTK. W dokumentacji Spodka zaznaczono, że powinno to nastąpić na początku kwietnia. Jeżeli nie nastąpi - targów nie będzie.

    Jeżeli targi się odbędą, a spółka zarobi na ich organizacji, może to ułatwić planowaną egzekucję z jej aktywów 1,8 mln zł, zapłaconych z budżetu za rozbiórkę zawalonej hali wystawowej. Faktury za rozbiórkę nadzór budowlany i Śląski Urząd Wojewódzki przesłał MTK, ale nie zostały one zapłacone.

    Trzej szefowie MTK podejrzani są o przyczynienie się do katastrofy hali, w której gruzach zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. 23 lutego zostali aresztowani na trzy miesiące. Do aresztu trafili: dyrektor techniczny targów Adam H., członek zarządu spółki Ryszard Z. oraz prezes MTK, obywatel nowozelandzki, Bruce R. Prokuratura Okręgowa w Katowicach zarzuciła im umyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy oraz nieumyślnedoprowadzenie do niej.

    Większościowym udziałowcem MTK (51 proc. udziałów) jest spółka Expocentres Ekstern Europe Limited, należąca do grupy Expomedia. Pozostałe udziały należą do samorządu Katowic (18 proc.), Skarbu Państwa (14 proc.), hali widowiskowo sportowej Spodek (10 proc.). Reszta należy do drobnych udziałowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Międzynarodowe Targi Katowickie chcą wznowić działalność