Czytasz dzięki

Międzynarodowy festiwal wygrała polska drużyna

  • DI
opublikowano: 01-10-2020, 22:00

Na Litwie odbył się po raz 12. międzynarodowy festiwal pirotechniczny Vilniaus fejerija 2020. Najlepszy pokaz — nie tylko zdaniem jury, ale także widowni — zaprezentowali Polacy, zdobywając pierwsze miejsce i nagrodę publiczności.

Polska drużyna rywalizowała z ekipami z Estonii i Łotwy. W festiwalu co roku biorą udział trzy drużyny z różnych państw. Każda z nich ma przygotować pokaz złożony z trzech elementów — programu dowolnego, programu powiązanego z reprezentowanym krajem oraz programu obowiązkowego, odbywającego się co roku do innej muzyki. W tej edycji były to fragmenty najważniejszych utworów Ludwiga van Beethovena. Festiwal uświetniają także występy litewskich gwiazd muzyki. Zamyka go pokaz organizatorów — widowisko łączące elementy pirotechniki, świateł, laserów i muzyki.

— Zwycięstwo polskiej drużyny to radość dla całej branży. Wygrana podczas prestiżowego międzynarodowego festiwalu dowodzi, że polscy pirotechnicy są doceniani nie tylko w kraju, ale także za granicą. Pokazy pirotechniczne od lat cieszą się popularnością, niestety ze względu na pandemię w tym roku było ich mniej. Goście wileńskiego festiwalu zobaczyli fajerwerki na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że podobne widowiska będziemy mogli niedługo oglądać również na polskim niebie — mówi Magdalena Rytel- Kuc z Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Zwycięstwo na Litwie to niejedyny sukces Polaków w dziedzinie pokazów pirotechnicznych. W ostatnich latach polskie drużyny zwyciężały m.in. podczas takich konkursów, jak Pyronale 2019 w Berlinie, Potsdamer Feuerwerkersinfonie 2019 w Poczdamie czy Międzynarodowy Konkurs Sztucznych Ogni 2017 w Hanowerze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane